Հենրիխ Մխիթարյանն ավարտում է մրցելույթները Հայաստանի ազգային հավաքականում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը հայտնել է հավաքականում իր ելույթներն ավարտելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մխիթարյանն այդ մասին հայտարարություն է տարածել:
«Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ կրեցի ազգային հավաքականի մարզաշապիկը Պանամայի դեմ ընկերական խաղում և երբ խփեցի առաջին գոլս աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի Էստոնիայի դեմ խաղում։ Անկախ դժվարությունից՝ ցանկացել եմ հաղթել կարիերայիս ամեն քայլափոխին։
Վերջին 15 տարիների ընթացքում մեծագույն պատվով եմ խաղացել իմ ազգային հավաքականում, իսկ վերջին 6 տարիների ընթացքում՝ առավել պատվով կրել նրա ավագի թևկապը:
95 միջազգային խաղերից, քրտնաջան աշխատանքից, նվիրումից և իմ երկիրը խաղադաշտում ներկայացնելու ընթացքում աննախադեպ վերելքներից և վայրէջքներից հետո որոշում եմ կայացրել ավարտել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում մրցելույթներս:
Այս եզրահանգմանն եմ եկել նոյեմբերին Գերմանիայի դեմ կայացած իմ վերջին խաղից հետո։ Կարծում եմ, որ ճիշտ ժամանակն է և, որ տվել եմ իմ հավաքականին ամենը՝ ինչ կարող էի:
Հետևաբար առաջիկա տարիներին ամբողջությամբ կենտրոնացած կլինեմ ակումբային մրցելույթներիս վրա:
Իմ ֆուտբոլային սկիզբը կերտվել է Հայաստանում՝ իմ հայրենիքում, և ես հավերժ երախտապարտ կլինեմ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են ինձ, ովքեր մարզել ու կրթել են ինձ, ում հետ ես խաղացել եմ և վերջապես յուրաքանչյուրին, ով նպաստել է իմ՝ որպես ֆուտբոլիստ և որպես մարդ, կայացմանը։
Հաջողություններ իմ ազգային հավաքականին!
Ընդմիշտ ձեր՝ Հենո»,- ասված է՝ Մխիթարյանի հայտարարության մեջ:
Հենրիխ Մխիթարյանը Հայաստանի բոլոր ժամանակների լավագույն ռմբարկուն է: Նրա դեբյուտը հավաքականում կայացել է 2007 թվականի հունվարին: Մխիթարյանը հանդես է եկել Եվրոպայի լավագույն լիգաներում: Նա եղել է «Արսենալի» և «Մանչեսթեր Յունայթեդի» (2016-2018) ֆուտբոլիստ: Նա 2017 թվականի «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ի կազմում Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչում գոլի է խփել՝ դրանով իսկ դառնալով եվրոպական խոշոր գավաթ նվաճած առաջին հայ ֆուտբոլիստը։ 2013-2016 թվականներին հանդես է եկել Դորտմունդի «Բորուսիայի» կազմում և 2015-2016թթ․ մրցաշրջանում ճանաչվել է Բունդեսլիգայի լավագույն ֆուգբոլիստ՝ 52 հանդիպումներում դառնալով 23 գոլի և 32 գոլային փոխանցման հեղինակ։ Նա նաև խաղացել է Դոնեցկի «Շախտյորում» (2010-2013) և Դոնեցկի «Մետալուրգում» (2009–2010)։ «Փյունիկում» (1995-2006) խաղալուն զուգահեռ Մխիթարյանը հանդես է եկել նախ երկրի երիտասարդական հավաքականում, իսկ 17 տարեկանում՝ արդեն մեծահասակների հավաքականում որպես պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ։ Նա ՀՀ նախագահի կողմից ստացել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների» համար առաջին աստիճանի շքանշան և 10 անգամ ճանաչվել է Տարվա լավագույն հայ ֆուտբոլիստ։ Նա տիրապետում է 7 լեզվի (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, պորտուգալերեն և իտալերեն): Հենրիխն ավարտել է Հայաստանի Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտն ու Սանկտ Պետերբուրգի Արտաքին տնտեսական կապերի ինստիտուտի երևանյան մասնաճյուղը։

Генрих Мхитарян завершает выступления за сборную Армении
Капитан сборной Армении по футболу Генрих Мхитарян объявил о завершении карьеры в национальной сборной. Как передает «Арменпресс», Мхитарян выступил с заявлением по этому поводу.
«Я помню, как впервые надел футболку сборной в товарищеском матче против Панамы, когда забил свой первый гол в отборочном матче чемпионата мира против Эстонии. Несмотря на трудности, я хотел побеждать на каждом этапе своей карьеры.
Последние 15 лет для меня была величайшая честь играть за свою сборную. В последние 6 лет было величайшей честью быть ее капитаном.
После 95 международных игр, тяжелой работы, самоотверженности, беспрецедентных взлетов и падений при представлении моей страны на поле я решил завершить свои выступления в составе сборной Армении.
К такому выводу я пришел после последней игры с Германией, состоявшейся в ноябре. Я думаю, что сейчас подходящее время, я дал моей команде все, что мог.
Поэтому в ближайшие годы я полностью буду сосредоточен на своих клубных матчах.
Моя футбольная карьера начиналась в Армении, на моей родине, и я буду вечно благодарен всем тем, кто поддерживал меня, кто тренировал и воспитывал меня, с кем я играл, и наконец, всем, кто внес свой вклад в меня как футболиста, как в человека.
Удачи моей сборной!
«Навсегда ваш, Ено», - говорится в заявлении Генриха Мхитаряна.
Генрих Мхитарян - лучший нападающий всех времен Армении. Он дебютировал в составе сборной в январе 2007 года. Мхитарян играл в лучших лигах Европы. Он был игроком «Арсенала» «Манчестер Юнайтед» (2016-2018). Забил гол в финале Лиги Европы в составе «Манчестер Юнайтед» в 2017 году, став, таким образом, первым армянским футболистом, выигравшим крупный европейский кубок. В 2013-2016 годах Мхитарян выступал за «Боруссию» Дортмунд. Был признан лучшим футболистом Бундеслиги, забив 23 гола и сделав 32 результативные передачи в 52 матчах. Выступал за донецкий «Шахтер» (2010-2013) и донецкий «Металлург» (2009-2010). Помимо выступлений за «Пюник» (1995-2006), Мхитарян играл за молодежную сборную страны, а в 17 лет уже как профессиональный футболист за взрослую команду. Он награжден медалью первой степени Президента Республики Армения за «За заслуги перед Отечеством» и 10 раз признавался лучшим армянским футболистом года. Генрих Мхитарян владеет 7 языками (армянский, русский, английский, французский, немецкий, португальский и итальянский). Генрих окончил Государственный институт физической культуры и спорта Армении и Ереванский филиал Санкт-Петербургского института внешнеэкономических связей.