Հիմնարար կապերը վերջին տարիներին չեն խզվել. Հունգարիայի փոխվարչապետը՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարացիները մշտապես կիսել են հայերի վիշտը 2004 թվականին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ցավալի իրադարձության կապակցությամբ։ Բայց նրանք նաև կարծում են, որ ժամանակն է նոր էջ բացել և նայել դեպի ավելի հուսալի ապագա։ Այս մասին նշում է Հունգարիայի Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և hունգարական աջակցության ծրագրի պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը՝ Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեմյենի հետ համատեղ «Արմենպրես»լրատվական գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում:
-Պարոն փոխվարչապետ, ինչպե՞ս կբնութագրեք հայ և հունգար ժողովուրդների միջև պատմամշակութային կապերը և Հունգարիայի բազմադարյա պատմության մեջ հայերի, հայ համայնքի ունեցած ներդրումը։
Ժոլտ Շեմյեն. Հայկական համայնքի գործունեությունը Հունգարիայում դարերի պատմություն ունի։ Մեր թագավորը՝ Անդրաշ 2-րդն այցելել է Հայաստան (նկատի ունի Կիլիկյան Հայաստանը, խմբ.) և գրեթե համաձայնության եկել Լևոն 2-րդ թագավորի դստեր հետ իր որդու ամուսնության վերաբերյալ։ Հայկական ներկայության վկայությունն է նաև այն ժամանակվա Հունգարիայի մայրաքաղաք Էստերգոմի արվարձանների անվանումների ծագումը։ 17-րդ դարում հայերը դուքս Միքայել Ապաֆիից ստացան Տրանսիլվանիայում հաստատվելու թույլտվություն և տարբեր արտոնություններ։ Ենթադրաբար 19-րդ դարի կեսերին Հունգարիայի բնակչության 12-15 հազարը եղել են մարդիկ, որոնք ունեցել են հայկական ինքնություն՝ լեզու, կրոն և ծագում։ 1848-1849թթ. հունգարական հեղափոխությունից հետո մահապատժի ենթարկված 13 գեներալներից երկուսը ծագումով հայ էին` Էռնո Քիշը և Վիլմոշ Լազարը: 1989 թվականին համակարգային փոփոխությունից հետո Հունգարիայում սկսեց աշխուժանալ հայկական հասարակական, մշակութային և կրոնական կյանքը։
-Պարոն պետքարտուղար, 2012թ․ հայտնի դեպքերից հետո Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվեցին, որի կապակցությամբ Հունգարիայի այն ժամանակվա ԱԳ նախարարը ցավ և ափսոսանք հայտնեց։ Այնուամենայնիվ, 2004թ. Գուրգեն Մարգարյանի՝ դաժան ոճրագործության անմեղ զոհ դառնալը մինչև օրս շարունակում է հայ հանրության շրջանում ցավոտ հարց մնալ։Միևնույն ժամանակ, ականատեսը եղանք, որ 2021 թ․ վերջին Հունգարիայի կառավարությունը մեծ բարոյական ժեստ կատարեց՝ միջնորդելով 5 հայ ռազմագերիների՝ ադրբեջանական գերությունից վերադարձման հարցում։ Կարծում եք դա փո՞րձ է նոր էջ բացելու Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերություններում։
Տրիստան Ազբեյ. Հունգարա-հայկական համերաշխությունը հիմնված է մեր ընդհանուր քրիստոնեական հավատքի, մեր մշակութային, կրոնական և կրթական կապերի, և ի վերջո Հունգարիայում հայկական համայնքի և նրանց ժառանգների վրա։ Այս եղբայրական կապն այնքան ամուր է, որ գոյություն է ունեցել նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերությունների կասեցման պայմաններում. օրինակ՝ բուհերի համագործակցության և Հունգարիայում հայկական մշակութային միջոցառումների իրականացման տեսքով։ Սա վերաբերում է նաև մարդկային համերաշխության դրսևորումներին։
Վերջին տարիներին, իմ ղեկավարած հունգարական օգնության ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի կառավարությունն աջակցել է Սիրիայում Հայ առաքելական եկեղեցու վնասված դպրոցի վերականգնմանը, Իրաքի Զախու քաղաքի եկեղեցու վերականգնմանը և օգնություն է տրամադրել Լիբանանում հայ կաթոլիկ ընտանիքներին։ Հայաստանում մենք աջակցել ենք Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և կրոնական հասարակական կազմակերպությունների մարդասիրական և բարեգործական աշխատանքներին։ Բուդապեշտի հայ համայնքը նույնպես բավականին ակտիվ է իր ավանդույթների և նախնիների կրոնի պահպանման հարցում։
Մի քանի ամիս առաջ՝ 2021 թվականի դեկտեմբերին, Ամենապատիվ պատրիարք Տ. Ռաֆայել Պետրոս 21-րդ Մինասյանը կաթողիկե համայնքի եկեղեցում մատուցեց հայկական պատարագ։ Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի կաթոլիկ համալսարանի հայագիտական ամբիոնը նույնպես ավելի ու ավելի հայտնի է դառնում: Հունգարիայի կառավարությունը ամենայն աջակցություն է ցուցաբերում մեր տեղական համայնքին, որպեսզի նրանք շարունակեն բարգավաճել:
Հունգարացիները մշտապես կիսել են հայերի վիշտը 2004 թվականին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ցավալի իրադարձության կապակցությամբ։ Բայց նրանք նաև կարծում են, որ ժամանակն է նոր էջ բացել և նայել դեպի ավելի հուսալի ապագա։
-Պարոն փոխվարչապետ, որքանո՞վ է կարևորվում Հունգարիայում, ներառյալ՝ հանրության շրջանում, հայ-հունգարական հարաբերությունների բարելավումը։
Ժոլտ Շեմյեն. Հայաստանն աշխարհի առաջին քրիստոնյա ժողովուրդն է, ուստի մեր եղբայրական պարտքն է համագործակցել բոլոր հնարավոր ոլորտներում ավելի լավ, առավել եղբայրական աշխարհի համար: Հունգարացի ժողովուրդը լիահույս է, որ դիվանագիտական մակարդակով մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու եղբայրությունը կվերահաստատվի, որը, մեր կարծիքով, մեկնարկել է անցյալ տարվա ընթացքում գիտական, մշակութային, կրոնական և հումանիտար մակարդակներում:
-Պարոն փոխվարչապետ, ի՞նչ հեռանկարային ուղղություններ կարող եք նախանշել։
Ժոլտ Շեմյեն. Բոլորովին վերջերս Հունգարիայի կառավարությունը հաջողությամբ միջնորդեց Ադրբեջանում պահվող Հայաստանի 5 քաղաքացիների հայրենադարձումը։ Բացի այդ, Հունգարիայի կառավարությունը Հայաստանին տրամադրեց նաև Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութ։
Այս արդյունքները Հունգարիայի ժողովրդի և կառավարության ու հայերի միջև համերաշխության ակտիվ արտահայտությունն են: Հիմնարար կապերը վերջին տարիներին չեն խզվել, և մենք ուրախ ենք, որ այս ամենը նպաստում է մեր ժողովուրդների հարաբերություններն ավելի ամբողջական դարձնելուն և, լիահույս ենք, դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելուն։
-Պարոն պետքարտուղար, Հունգարիան աշխարհի այն սակավաթիվ երկրներից է, որոնք կառավարական մակարդակով ստանձնել են առաքելություն՝ բացահայտորեն խոսելու քրիստոնյաների ծանր վիճակի մասին, որոնք հալածվում են ամբողջ աշխարհում իրենց հավատքի պատճառով: Ինչո՞ւ է այս հարցը այդքան կարևոր Հունգարիայի համար և ինչպե՞ս է արտահայտվում ձեր աջակցությունը:
Տրիստան Ազբեյ. Անկասկած, Հունգարիայի կառավարությունն աշխարհում առաջին վարչակազմն էր, որը բարձրացրեց հալածվող քրիստոնյաներին պետական մակարդակով օգնելու հարցը: Դրա պատճառն այն է, որ Հունգարիան առաջին երկրներից մեկն էր, որը քրիստոնյաների հալածանքը ճանաչեց մեր ժամանակների ամենաարտահայտված և միևնույն ժամանակ ամենաթաքնված հումանիտար ճգնաժամ. 360 միլիոն մարդ ամբողջ աշխարհում հալածվում և խտրականության է ենթարկվում քրիստոնյա լինելու համար: Հունգարական օգնության ծրագրի նպատակն է տեղում անմիջական մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել՝ այդպիսով հնարավոր դարձնելով ճգնաժամից տուժած համայնքներին մնալ և բարգավաճել իրենց նախնիների երկրներում:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ. 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության: Ադրբեջանի դիմումի համաձայն՝ 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում կայացրին արտահանձնել Սաֆարովին Ադրբեջանին: Ադրբեջան արտահանձնվելուց հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան շնորհեցին մայորի կոչում, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով, անգամ հերոսացրին: 2012թ. օգոստոսի 31-ին ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվեցին:

‘Original bond has not been destroyed’: Hungarian Deputy PM on prospects of restoring diplomatic ties with Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Hungarians have always shared the grief of Armenians over the painful event of the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan in 2004, but they also feel it is time to open a new page and look towards a more hopeful future, State Secretary for the Aid of Persecuted Christians and the Hungary Helps Program H.E. Tristan Azbej said in a joint interview together with Deputy Prime Minister of Hungary H.E. Dr. Zsolt Semjén exclusively for ARMENPRESS.
ARMENPRESS: Mr. Deputy Prime Minister, how would you describe the cultural-historic ties between the Armenian and the Hungarian peoples, and the contribution of the Armenians and the Armenian community to the centuries-old history of Hungary?
H.E. Dr. Zsolt Semjén: The Armenian community has been present in Hungary for centuries. Our king, Andrew II has visited Armenia, where he almost arranged the marriage of his son to the daughter of King Levon II. The origin of the names of the localities around Esztergom – the capital of Hungary in that time – is also a proof of the Armenian presence. In Transylvania, the Armenians obtained permission to settle and various privileges from Duke Mihály Apafi in the 17th century. In the middle of the 19thcentury, we can assume a population of cca. 12-15 thousand who had Armenian identity: language, religion and origin. Two of the 13 generals executed after the Hungarian revolution of 1848-49 were of Armenian origin: Ernő Kiss, and Vilmos Lázár. After the system change in 1989, the Armenian societal, cultural and religious life started to revive in Hungary.
ARMENPRESS: Mr. State Secretary, the well-known events of 2012 resulted in the suspension of the diplomatic relations between Armenia and Hungary, upon which the then Foreign Minister of Hungary expressed sorrow and regret. However, the violent murder of Gurgen Margaryan in 2004 remains a painful issue among the Armenian society. Meanwhile in 2021, we observed the moral gesture of the Government of Hungary mediating for the repatriation of 5 Armenian prisoners of war held in Azerbaijan. Do you think it might be an attempt to open a new page in the relations of Armenia and Hungary?
H.E. Tristan Azbej: Hungarian-Armenian solidarity is based on our common Christian faith, our cultural, religious and educational ties and last but not least on the Armenian diaspora in Hungary and their descendants. This fraternal bond is so strong that it has existed even during the suspension of diplomatic relations; for example, in the form of cooperation between universities and the realization of Armenian cultural events in Hungary. This holds true for the manifestations of human solidarity also. In recent years, through the Hungary Helps Program I’m leading, the Hungarian government has supported the reconstruction of a damaged school of the Armenian Apostolic Church in Syria, the restoration of a church in the Iraqi city of Zakho and has provided help for Armenian Catholic families in Lebanon. In Armenia, we have supported the humanitarian and charity work of the Armenian Apostolic Church and faith-based NGOs. The Armenian community of Budapest is also quite active in keeping their traditions and the religion of their ancestors. A few months ago, in December 2021, His Beatitude Patriarch Raphael Bedros Minassian XXI celebrated Armenian liturgy in the church of the catholic community. The Armenian Faculty at our Péter Pázmány Catholic University is also becoming more and more popular. The Government of Hungary provides all support for our local community in order for them to continue thriving.
Hungarians have always shared the grief of Armenians over the painful event of the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan in 2004, but they also feel it is time to open a new page and look towards a more hopeful future.
ARMENPRESS: Mr. Deputy Prime Minister, how important is the normalization of Armenian - Hungarian relations in Hungary, including among the public?
H.E. Dr. Zsolt Semjén: Armenia is the first Christian nation in the world, so it is our brotherly duty to cooperate in all possible fields for a better, more brotherly world. The Hungarian people await with a hopeful heart the re-strengthening of the centuries-long friendship and brotherhood between our nations on the diplomatic level, which in our view has become well-established on scientific, cultural, religious and humanitarian levels in the past year.
ARMENPRESS: Mr. Deputy Prime Minister, what perspective directions can you outline?
H.E. Dr. Zsolt Semjén: Most recently, the Hungarian government successfully mediated the release of 5 Armenian citizens detained in Azerbaijan. In addition to their release, the Hungarian government also provided Covid-19 vaccines to Armenia. These results represent an active expression of solidarity between the Hungarian people and government and the Armenians. The original bond has not been destroyed during recent years and we are pleased that all this contributes to making the relations between our peoples more complete and to hopefully resume diplomatic relations.
ARMENPRESS: Mr. State Secretary, Hungary is among the few countries in the world that have taken up the mission on a government level to openly speak about the plight of Christians being persecuted around the world because of their belief. Why is this issue so important for Hungary and how are you helping?
H.E. Tristan Azbej: Undoubtedly, the Government of Hungary was the first administration in the world to raise the issue of helping persecuted Christians to government level. The reason for this is the fact that Hungary was one of the first countries to recognize that the persecution of Christians is the most significant - and most concealed – humanitarian crisis of our time: 360 million people worldwide are persecuted and discriminated for being Christian. The objective of the Hungary Helps Program is to provide direct humanitarian assistance on the spot thus making it possible for crisis-hit communities to remain and succeed in their ancestral lands.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Editor's Note:Armenian military officer Gurgen Margaryan was murdered by Azerbaijani military officer Ramil Safarov during a February 2004 training course organized by NATO in Hungary.
During the trial in Hungary, Safarov admitted in court to having killed Margaryan because of his hatred towards Armenia and Armenians. He was sentenced to life in prison by the Hungarian court. However, in 2012 Hungary extradited him to Azerbaijan upon Baku’s request. He was released upon arrival, glorified on the state-level and pardoned by President Aliyev.On the same day, then-President of Armenia Serzh Sargsyan severed diplomatic relations with Hungary.