Հիմնարար կապերը վերջին տարիներին չեն խզվել. Հունգարիայի փոխվարչապետը՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարացիները մշտապես կիսել են հայերի վիշտը 2004 թվականին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ցավալի իրադարձության կապակցությամբ։ Բայց նրանք նաև կարծում են, որ ժամանակն է նոր էջ բացել և նայել դեպի ավելի հուսալի ապագա։ Այս մասին նշում է Հունգարիայի Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և hունգարական աջակցության ծրագրի պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը՝ Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեմյենի հետ համատեղ «Արմենպրես»լրատվական գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում:
-Պարոն փոխվարչապետ, ինչպե՞ս կբնութագրեք հայ և հունգար ժողովուրդների միջև պատմամշակութային կապերը և Հունգարիայի բազմադարյա պատմության մեջ հայերի, հայ համայնքի ունեցած ներդրումը։
Ժոլտ Շեմյեն. Հայկական համայնքի գործունեությունը Հունգարիայում դարերի պատմություն ունի։ Մեր թագավորը՝ Անդրաշ 2-րդն այցելել է Հայաստան (նկատի ունի Կիլիկյան Հայաստանը, խմբ.) և գրեթե համաձայնության եկել Լևոն 2-րդ թագավորի դստեր հետ իր որդու ամուսնության վերաբերյալ։ Հայկական ներկայության վկայությունն է նաև այն ժամանակվա Հունգարիայի մայրաքաղաք Էստերգոմի արվարձանների անվանումների ծագումը։ 17-րդ դարում հայերը դուքս Միքայել Ապաֆիից ստացան Տրանսիլվանիայում հաստատվելու թույլտվություն և տարբեր արտոնություններ։ Ենթադրաբար 19-րդ դարի կեսերին Հունգարիայի բնակչության 12-15 հազարը եղել են մարդիկ, որոնք ունեցել են հայկական ինքնություն՝ լեզու, կրոն և ծագում։ 1848-1849թթ. հունգարական հեղափոխությունից հետո մահապատժի ենթարկված 13 գեներալներից երկուսը ծագումով հայ էին` Էռնո Քիշը և Վիլմոշ Լազարը: 1989 թվականին համակարգային փոփոխությունից հետո Հունգարիայում սկսեց աշխուժանալ հայկական հասարակական, մշակութային և կրոնական կյանքը։
-Պարոն պետքարտուղար, 2012թ․ հայտնի դեպքերից հետո Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվեցին, որի կապակցությամբ Հունգարիայի այն ժամանակվա ԱԳ նախարարը ցավ և ափսոսանք հայտնեց։ Այնուամենայնիվ, 2004թ. Գուրգեն Մարգարյանի՝ դաժան ոճրագործության անմեղ զոհ դառնալը մինչև օրս շարունակում է հայ հանրության շրջանում ցավոտ հարց մնալ։Միևնույն ժամանակ, ականատեսը եղանք, որ 2021 թ․ վերջին Հունգարիայի կառավարությունը մեծ բարոյական ժեստ կատարեց՝ միջնորդելով 5 հայ ռազմագերիների՝ ադրբեջանական գերությունից վերադարձման հարցում։ Կարծում եք դա փո՞րձ է նոր էջ բացելու Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերություններում։
Տրիստան Ազբեյ. Հունգարա-հայկական համերաշխությունը հիմնված է մեր ընդհանուր քրիստոնեական հավատքի, մեր մշակութային, կրոնական և կրթական կապերի, և ի վերջո Հունգարիայում հայկական համայնքի և նրանց ժառանգների վրա։ Այս եղբայրական կապն այնքան ամուր է, որ գոյություն է ունեցել նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերությունների կասեցման պայմաններում. օրինակ՝ բուհերի համագործակցության և Հունգարիայում հայկական մշակութային միջոցառումների իրականացման տեսքով։ Սա վերաբերում է նաև մարդկային համերաշխության դրսևորումներին։
Վերջին տարիներին, իմ ղեկավարած հունգարական օգնության ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի կառավարությունն աջակցել է Սիրիայում Հայ առաքելական եկեղեցու վնասված դպրոցի վերականգնմանը, Իրաքի Զախու քաղաքի եկեղեցու վերականգնմանը և օգնություն է տրամադրել Լիբանանում հայ կաթոլիկ ընտանիքներին։ Հայաստանում մենք աջակցել ենք Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և կրոնական հասարակական կազմակերպությունների մարդասիրական և բարեգործական աշխատանքներին։ Բուդապեշտի հայ համայնքը նույնպես բավականին ակտիվ է իր ավանդույթների և նախնիների կրոնի պահպանման հարցում։
Մի քանի ամիս առաջ՝ 2021 թվականի դեկտեմբերին, Ամենապատիվ պատրիարք Տ. Ռաֆայել Պետրոս 21-րդ Մինասյանը կաթողիկե համայնքի եկեղեցում մատուցեց հայկական պատարագ։ Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի կաթոլիկ համալսարանի հայագիտական ամբիոնը նույնպես ավելի ու ավելի հայտնի է դառնում: Հունգարիայի կառավարությունը ամենայն աջակցություն է ցուցաբերում մեր տեղական համայնքին, որպեսզի նրանք շարունակեն բարգավաճել:
Հունգարացիները մշտապես կիսել են հայերի վիշտը 2004 թվականին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ցավալի իրադարձության կապակցությամբ։ Բայց նրանք նաև կարծում են, որ ժամանակն է նոր էջ բացել և նայել դեպի ավելի հուսալի ապագա։
-Պարոն փոխվարչապետ, որքանո՞վ է կարևորվում Հունգարիայում, ներառյալ՝ հանրության շրջանում, հայ-հունգարական հարաբերությունների բարելավումը։
Ժոլտ Շեմյեն. Հայաստանն աշխարհի առաջին քրիստոնյա ժողովուրդն է, ուստի մեր եղբայրական պարտքն է համագործակցել բոլոր հնարավոր ոլորտներում ավելի լավ, առավել եղբայրական աշխարհի համար: Հունգարացի ժողովուրդը լիահույս է, որ դիվանագիտական մակարդակով մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու եղբայրությունը կվերահաստատվի, որը, մեր կարծիքով, մեկնարկել է անցյալ տարվա ընթացքում գիտական, մշակութային, կրոնական և հումանիտար մակարդակներում:
-Պարոն փոխվարչապետ, ի՞նչ հեռանկարային ուղղություններ կարող եք նախանշել։
Ժոլտ Շեմյեն. Բոլորովին վերջերս Հունգարիայի կառավարությունը հաջողությամբ միջնորդեց Ադրբեջանում պահվող Հայաստանի 5 քաղաքացիների հայրենադարձումը։ Բացի այդ, Հունգարիայի կառավարությունը Հայաստանին տրամադրեց նաև Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութ։
Այս արդյունքները Հունգարիայի ժողովրդի և կառավարության ու հայերի միջև համերաշխության ակտիվ արտահայտությունն են: Հիմնարար կապերը վերջին տարիներին չեն խզվել, և մենք ուրախ ենք, որ այս ամենը նպաստում է մեր ժողովուրդների հարաբերություններն ավելի ամբողջական դարձնելուն և, լիահույս ենք, դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելուն։
-Պարոն պետքարտուղար, Հունգարիան աշխարհի այն սակավաթիվ երկրներից է, որոնք կառավարական մակարդակով ստանձնել են առաքելություն՝ բացահայտորեն խոսելու քրիստոնյաների ծանր վիճակի մասին, որոնք հալածվում են ամբողջ աշխարհում իրենց հավատքի պատճառով: Ինչո՞ւ է այս հարցը այդքան կարևոր Հունգարիայի համար և ինչպե՞ս է արտահայտվում ձեր աջակցությունը:
Տրիստան Ազբեյ. Անկասկած, Հունգարիայի կառավարությունն աշխարհում առաջին վարչակազմն էր, որը բարձրացրեց հալածվող քրիստոնյաներին պետական մակարդակով օգնելու հարցը: Դրա պատճառն այն է, որ Հունգարիան առաջին երկրներից մեկն էր, որը քրիստոնյաների հալածանքը ճանաչեց մեր ժամանակների ամենաարտահայտված և միևնույն ժամանակ ամենաթաքնված հումանիտար ճգնաժամ. 360 միլիոն մարդ ամբողջ աշխարհում հալածվում և խտրականության է ենթարկվում քրիստոնյա լինելու համար: Հունգարական օգնության ծրագրի նպատակն է տեղում անմիջական մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել՝ այդպիսով հնարավոր դարձնելով ճգնաժամից տուժած համայնքներին մնալ և բարգավաճել իրենց նախնիների երկրներում:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ. 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության: Ադրբեջանի դիմումի համաձայն՝ 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում կայացրին արտահանձնել Սաֆարովին Ադրբեջանին: Ադրբեջան արտահանձնվելուց հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան շնորհեցին մայորի կոչում, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով, անգամ հերոսացրին: 2012թ. օգոստոսի 31-ին ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվեցին:

Основные связи в последние годы не были разорваны: вице-премьер Венгрии о восстановлении отношений с Арменией
Венгры всегда разделяли горе армян в связи с трагическим убийством армянского офицера Гургена Маргаряна в 2004 году. Но они думают, что пора перевернуть эту страницу и открыть новую, заглянуть в более безопасное будущее. Это заявил государственный секретарь Венгрии по вопросам помощи преследуемым христианам Тристан Азбей в эксклюзивном интервью, данном «Арменпресс» совместно с вице-премьером Венгрии Жолтом Шемьеном.
- Господин вице-премьер, как бы Вы охарактеризовали исторические и культурные связи между армянским и венгерским народами, вклад армян и армянской общины в многовековую историю Венгрии?
Жолт Шемьен: Деятельность армянской общины Венгрии имеет многовековую историю. Наш король Андраш II посетил Армению (подразумевается Киликийская Армения, прим. ред.) и почти договорился о женитьбе дочери Левона II с его сыном. Свидетельством армянского присутствия является происхождение названий пригородов Эстергома, тогдашней столицы Венгрии. В 17 веке армяне получили от герцога Михаила Апафи разрешение на поселение в Трансильвании и различные привилегии. Предположительно, в середине 19 века 12-15 000 человек населения Венгрии составляли люди, имевшие армянскую идентичность, язык, религию и происхождение. Двое из 13 генералов, казненных после Венгерской революции 1848-1849 гг., были армянского происхождения: Эрно Киш и Вильмош Лазар. После перемены системы в 1989 году в Венгрии начала расцветать армянская общественная, культурная и религиозная жизнь.
- Господин госсекретарь, после известных событий 2012 г. дипломатические отношения между Арменией и Венгрией были приостановлены, в связи с чем, тогдашний министр иностранных дел Венгрии выразил сожаление. Тем не менее, убийство Гургена Маргаряна в 2004 г., это жестокое преступление в армянском обществе продолжает оставаться болезненным вопросом. В то же время мы в 2021 г. стали свидетелями морального жеста со стороны венгерского правительства, посредничества в вопросе возвращения 5 армянских военнопленных из азербайджанского плена. Считаете ли Вы, что это попытка открыть новую страницу в отношениях между Арменией и Венгрией?
Тристан Азбей: Венгерско-армянская солидарность основана на нашей общей христианской вере, наших культурных, религиозных и образовательных связях и, наконец, на армянской общине Венгрии и их потомках. Эта братская связь настолько крепка, что существовала даже в условиях прерывания дипломатических отношений. Например, в форме сотрудничества между университетами и реализации армянских культурных мероприятий в Венгрии. Это относится к проявлениям человеческой солидарности.
В последние годы в рамках возглавляемой мной венгерской программы помощи венгерское правительство поддержало восстановление разрушенной школы Армянской Апостольской церкви в Сирии, реконструкцию церкви в иракском городе Заху, также оказало помощь армянским католическим семьям в Ливане. В Армении мы поддерживали гуманитарную и благотворительную деятельность Армянской Апостольской церкви, религиозных неправительственных организаций. Армянская община Будапешта также достаточно активно занимается сохранением своих традиций и вероисповедания предков.
Несколько месяцев назад, в декабре 2021 года Патриарх Рафаэль Петрос XXI Минасян отслужил армянскую литургию в церкви католической общины. Все более известной становится и кафедра арменоведения Католического университета Петра Пазмана в Будапеште. Венгерское правительство делает все возможное, чтобы поддержать местную общину, чтобы она могла продолжать процветать.
Венгры всегда разделяли горе армян в связи с трагическим убийством армянского офицера Гургена Маргаряна в 2004 году. Но они думают, что пора перевернуть эту страницу и открыть новую, заглянуть в более безопасное будущее.
- Господин вице-премьер, какое значение придается улучшению армяно-венгерских отношений в Венгрии, в том числе и среди общественности?
Жолт Шемьен: Армения - первое в мире христианское государство, поэтому наш братский долг – сотрудничать во всех возможных сферах во имя лучшего, более братского мира. Венгерский народ полон надежд, что вековая дружба и братство наших народов будут восстановлены и на дипломатическом уровне. На наш взгляд, процесс начался в прошлом году на научном, культурном, религиозном и гуманитарном уровнях.
- Господин вице-премьер, какие перспективные направления Вы можете наметить?
Жолт Шемьен: Совсем недавно венгерское правительство успешно выступило посредником в вопросе возвращения 5 граждан Армении, задерживаемых в Азербайджане. Кроме того, правительство Венгрии предоставило Армении вакцину от Covid-19.
Эти результаты являются ярким выражением солидарности венгерского народа и правительства с армянами. Основные связи в последние годы не были разорваны, и мы рады, что все это способствует более полноценным отношениям между нашими народами, мы полны надежд, что дипломатические отношения будут восстановлены.
- Господин госсекретарь, Венгрия - одна из немногих стран в мире, которая взяла на себя миссию на правительственном уровне открыто говорить о бедственном положении христиан, преследуемых по всему миру за свою веру. Почему этот вопрос так важен для Венгрии, в чем выражается Ваша поддержка?
Тристан Азбей: Несомненно, венгерское правительство было первой администрацией в мире, поднявшей вопрос о помощи преследуемым христианам на государственный уровень. Причина в том, что Венгрия была одной из первых стран, признавших гонения на христиан очевидным фактом, но в то же время самым скрытым гуманитарным кризисом нашего времени. 360 миллионов человек по всему миру подвергаются преследованиям и дискриминации за то, что они христиане. Цель венгерской программы помощи - оказывать немедленную гуманитарную помощь на местах, что позволит пострадавшим от кризиса общинам оставаться и процветать на землях своих предков.
СПРАВКА: 19 февраля 2004 года в Будапеште азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором спящего офицера армянской армии Гургена Маргаряна. Офицеры проходили курсы английского языка в венгерской столице в рамках программы НАТО. Венгерский суд приговорил Рамиля Сафарова к пожизненному заключению. Однако, согласно ходатайству Азербайджана, 31 августа 2012 г. венгерские власти приняли решение об экстрадиции Сафарова в Азербайджан. После экстрадиции в Азербайджан преступник был помилован президентом Ильхамом Алиевым, удостоен звания майора, обеспечен квартирой и даже признан героем. 31 августа 2012 года решением Совета безопасности Республики Армения было принято решение о приостановлении дипломатических отношений между Арменией и Венгрией.