Արարատ Միրզոյանն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներ Անդրիուս Կուբիլիուսին և Մակա Բոտչորիշվիլիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից, Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության զարգացման դինամիկայի առնչությամբ՝ այդ համատեքստում բարձր գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։ Արարատ Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Եվրախորհրդարանին՝ Հայաստանի համար մի շարք կարևոր հարցերի վերաբերյալ համապատասխան բանաձևերով իր սկզբունքային դիրքորոշումն արտահայտելու համար։ Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում հետագա համագործակցության հեռանկարների շուրջ։
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահները բարձր են գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում: Երկուստեք կարևորվել է բազում մարտահրավերների պայմաններում 2021թ. հունիսին Հայաստանում ազատ ու թափանցիկ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի։
Անդրադառնալով հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում անօրինական կերպով պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի շարունակական խախտման և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներ կիրառելու մասին որոշումը չկատարելու անթույլատրելիությունը։
Ընդգծվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ և տևական կարգավորման նպատակով բանակցային գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում նաև անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. On February 21, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the Co-Chairs of the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius and Maka Botchorishvili. The head of the delegation of the National Assembly of Armenia to the Euronest Parliamentary Assembly Maria Karapetyan also attended the meeting.
The Foreign Minister of Armenia commended the dynamics of the development of the Armenia-EU partnership, highly appreciating the role of parliamentary diplomacy in that context. Ararat Mirzoyan also expressed gratitude to the European Parliament for demonstrating its principled position on a number of important issues for Armenia. The interlocutors also exchanged views on the prospects of further cooperation within the framework of the Eastern Partnership.
The Co-Chairs of the Euronest Parliamentary Assembly commended the reforms of the recent years in Armenia in the spheres of democracy, the rule of law, and the fight against corruption. Both sides emphasized the holding of free and transparent snap elections in Armenia in 2021 amid a number of challenges.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia and the Co-Chairs of the Euronest Parliamentary Assembly touched upon a wide range of issues on regional security and stability.
Touching upon the urgent humanitarian issues, Minister Mirzoyan stressed the need for repatriation of the Armenian prisoners of war and civilian hostages illegally held in Azerbaijan. The Foreign Minister stressed the inadmissibility of Azerbaijan's continuous violation of the norms of international law and the decision of the UN International Court of Justice on provisional measures.
The need for a full resumption of negotiation for a comprehensive and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was also stressed.
During the meeting, the process of normalization of relations between Armenia and Turkey was also touched upon.