ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ եթե բանակը բարեփոխվի Արարատի և պատմական Հայաստանի խոսույթի ներքո, ոչ ոք Հայաստանին զենք չի վաճառի և ռազմական համագործակցություն չի հաստատի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով Արարատի և Արագածի վերաբերյալ դիսկուրսի կարևորությանը երկրի կենսական կարևորության և անվտանգային խնդիրների համատեքստում:
«Ուրիշ բան է, որ դու ասում ես` գիտեք ինչ, ես իմ բանակը բարեփոխում եմ, որովհետև Արարատն իմն է և ես պետք է գնամ Արարատը հետ բերեմ, ուրիշ բան է, երբ ասում ես` ես բանակը բարեփոխում եմ, որովհետև Արագածն իմ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքն և ես իրավունք ունեմ ունենալ մարտունակ բանակ` իմ տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը, իմ քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար: Ավելին, միջազգային օրենքներով, ցանկացած պետություն պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել իր քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Արարատի և Արագածի դիսկուրսը շատ պրակտիկ խնդիրներ լուծելու համար է, որովհետև այդ խնդիրներն առաջանում են աշխարհայացքից, աշխարհընկալումից և սոցիալ-հոգեբանությունից:
Վարչապետն անհետաձգելի, էական ու կարևոր է համարում ապագայի ռազմավարության հարցում կողմնորոշվելը:
«Մենք Արարատի դիսկուրսի ներքո չենք կարող ունենալ մարտունակ բանակ, մենք Արարատի դիսկուրսի ներքո չենք կարող ժամանակակից զենքեր գնել, Արարատի դիսկուրսի ներքո մեզ կտան օգտագործված, համարյա ժամկետներն անցած զենքեր: Ընդ որում, մի մասը կնվիրեն, մի մասը կվաճառեն, որովհետև իրենք մեկ է չէին օգտագործելու, այլ դեն էին գցելու, ինչն էլ մեզ հետ երկար տարիներ տեղի է ունեցել: Եվ այս խոսույթի ներքո մենք ամեն օր կկորցնենք մեր անկախությունը` առանց դա նկատելու, հայրենասիրական մղումներով: Սրա մասին է խոսքը: Հենց այդ նկատառումով է այդ ամեն ինչն արվում»,- ավելացրել է նա:

По убеждению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, если армия будет реформирована в соответствии с нарративом Арарата и исторической Армении, никто не будет продавать Армении оружие и не будет налаживать военное сотрудничество.
Как передает Арменпресс, об этом Никол Пашинян сказал в интервью Общественному телевидению, коснувшись важности дискурса об Арарате и Арагаце в контексте жизненной важности для страны и проблем безопасности.
«Другое дело, когда вы говорите: знаете что, я реформирую свою армию, потому что Арарат принадлежит мне, и я должен пойти и вернуть Арарат, другое дело, когда вы говорите: я реформирую армию, потому что Арагац - моя международно признанная суверенная территория, и я имею право иметь боеспособную армию для обеспечения моей территориальной целостности, независимости, суверенитета, безопасности моих граждан. Более того, согласно международным законам, любое государство обязано принимать меры для обеспечения безопасности своих граждан», - подчеркнул Пашинян, добавив, что дискурс «Арарат и Арагац» — это для решения многих практических проблем, поскольку эти проблемы вытекают из мировоззрения, мировосприятия и социальной психологии.
Премьер-министр считает неотложным, важным и существенным определиться со стратегией на будущее.
«У нас не может быть боеспособной армии при Араратском дискурсе, мы не можем покупать современное оружие при Араратском дискурсе, при Араратском дискурсе нам дадут подержанное, почти устаревшее оружие. При этом часть подарят, часть продадут, потому что они все равно не использовали, а выбросили бы, что и происходило с нами на протяжении многих лет. И под этот нарратив мы каждый день будем терять нашу независимость, сами того не замечая, из патриотических побуждений. Вот о чем речь. Именно с этой целью все это и делается», - добавил премьер-министр.