Ղազախստանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն իր ուղերձում շնորհակալություն է հայտնել ՀԱՊԿ-ում նախագահող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի նախագահներին` ՀԱՊԿ միացյալ խաղաղապահ զորակազմը Ղազախստան ուղարկելու որոշման համար:
«Ինչպես ձեզ հայտնի է, ելնելով ՀԱՊԿ կանոնադրական փաստաթղթերի հիմնական դրույթներից, Ղազախստանը դիմել է անդամ պետությունների ղեկավարներին՝ խնդրելով Միացյալ խաղաղապահ զորակազմ մտցնել սահմանադրական կարգի հաստատմանն աջակցելու համար: Այս զորակազմը մեր երկիր է ժամանել կարճաժամկետ ժամանակահատվածում` պաշտպանական եւ ապահովման գործառույթների իրականացման համար:
Կցանկանայի անկեղծ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՊԿ-ում նախագահող Հայաստանի վարչապետին, ինչպես նաեւ Բելառուսի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի նախագահներին:
Շնորհակալության հատուկ խոսքեր եմ ուղղում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Նա շատ օպերատիվ և, որ ամենակարեւորն է, ընկերաբար ու ջերմորեն արձագանքեց իմ դիմումին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասել է Տոկաևը:

Президент Казахстана выразил благодарность Николу Пашиняну
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в своем послании выразил благодарность председателю ОДКБ премьер-министру Армении Николу Пашиняну, также и президентам России, Белоруссии, Кыргызстана и Таджикистана за решение направить в Казахстан объединенные миротворческие силы ОДКБ.
«Как известно, исходя из основных положений уставных документов ОДКБ, Казахстан обратился к руководству стран-участниц с просьбой направить объединенные миротворческие силы для содействия установлению конституционного порядка. Этот контингент в короткие сроки прибыл в нашу страну для выполнения функций обороны и безопасности.
Хочу искренне поблагодарить премьер-министра Армении, председательствующего в ОДКБ, а также президентов Беларуси, Кыргызстана и Таджикистана.
Особую благодарность хочу выразить президенту России Владимиру Путину. Он был очень оперативным, а это самое главное, на мое заявление он ответил дружелюбно и тепло», - как передает «Арменпресс», заявил Касым-Жомарт Токаев.