Ռուս-հայկական առողջապահական համաժողովը հաջորդ տարի կանցկացվի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում կայացած ռուս-հայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի և ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոյի հանդիպումը նոր թափ է հաղորդել երկու երկրների միջև գործակցությանը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, տեղեկացնելով նաև, որ 2022թ.-ին ռուս-հայկական առողջապահական ամենամյա համաժողովը կանցկացվի Հայաստանում։
Անահիտ Ավանեսյանի հրավերով ռուս-հայկական համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է նաև ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոյի այցը Հայաստան:
Նշվում է, որ առողջապահության ոլորտում հայ-ռուսական համատեղ ջանքերն արդյունավետ կանդրադառնան համակարգի բարեփոխումների վրա:
Ռուս-հայկական 6-րդ համաժողովը նշանավորվել է համագործակցության երկու հուշագրի ստորագրմամբ` ՌԴ Ն. Բլոխինի անվան ուռուցքաբանության գիտահետազոտական կենտրոնի և ԱՆ Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի, ինչպես նաև Բլոխինի անվան ուռուցքաբանության գիտահետազոտական կենտրոնի և ԱՆ Ռ. Օ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի միջև։

Российско-армянский форум по здравоохранению в следующем году пройдет в Армении
Встреча министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян и министра здравоохранения РФ Михаила Мурашко в рамках VI Российско-армянского форума по здравоохранению, прошедшего в Москве, придала новый импульс сотрудничеству между двумя странами.
Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве здравоохранения Армении. Следующий Российско-армянский форум по здравоохранению пройдет в Армении.
По приглашению Анаит Аванесян в рамках Российско-армянского форума планируется и визит министра здравоохранения РФ Михаила Мурашко в Армению.
Отмечается, что совместные армяно-российские усилия в сфере здравоохранения окажут эффективное влияние на реформы системы.
VI Российско-армянский форум по здравоохранению ознаменовался подписанием двух Меморандумов о сотрудничестве между Научно-исследовательский центром онкологии им. Н. Блохина и Национальным онкологическим центром им. В. А. Фанарджяна, а также Научно-исследовательским гематологическим центром им. Р. О. Йоляна.