Բնությունը պետք է լինի մեր առանձնահատուկ հոգածության ներքո․ ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հրազդանում ներկա է գտնվել Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության գործունեության մեկնարկի արարողությանը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև օրնեսդիր և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ, գործադիր իշխանության մարզային ներկայացուցիչներ, այլ հյուրեր:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և շնորհավորել ներկաներին Էկոպարեկային ծառայության Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերի ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկի առիթով։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ Էկոպարեկային ծառայությունն արդեն գործում է չորս մարզերում, ինչը կարևոր իրադարձություն և փոփոխություն է։ Նրա խոսքով՝ այն արտահայտում է երկրի ռազմավարությունը, որ պետք է ավելի ուշադիր և հոգատար լինել բնության և շրջակա միջավայրի նկատմամբ։
«Այսօր աշխարհն ապրում է կլիմայի գլոբալ փոփոխություններ, և մենք նույնպես այդ փոփոխությունները և անոմալիաները տեսնում ենք», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է երկրի ղեկավարն՝ ընդգծելով, որ բնությունը պետք է լինի առանձնահատուկ հոգածության առարկա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ դժվար և ճգնաժամային ժամանակներում բնությունը, անտառները կենսական նշանակություն են ունեցել և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ծառայել են մեր պետությանը և մեր ժողովրդին․
«Հիմա ժամանակն է, որ մենք մեր պարտքը վերադարձնենք մեր բնությանը, մեր անտառներին։ Ուզում եմ նաև, այո՛, հարցը դիտարկել կենսաբազմազանության COP17 գագաթաժողովի և ընդհանրապես COP17-ի նախագահող երկրի տրամաբանությամբ, որովհետև անտառները շրջակա միջավայրը և նրա նկատմամբ մեր վերաբերմունքն է ի վերջո ստեղծում կամ կրճատում այն պայմանները, որտեղ հենց տեղի է ունենում կենսաբազմազանությունը»։
Ամփոփելով՝ վարչապետը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է հերթական ստորաբաժանման կառույցի աշխատանքային մեկնարկի առիթով․
«Ցանկացած պետական ծառայության մեջ նաև նոր գործարկվող ծառայություններում, մեզ համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեր ծառայողների բարեվարքությունը։ Սա պետք է մշտապես լինի մեր ուշադրության կենտրոնում, որովհետև նոր տեխնիկա, նոր ավտոմեքենաներ, նոր խնդիրներ, նոր բովանդակություն, դա մեզ համար նշանակում է նաև ծառայության նոր հոգեբանություն, ծառայության նոր մոտեցում և նոր գիտակցություն, թե ինչ է տեղի ունենում և ինչի համար»։
Նիկոլ Փաշինյանը էկոպարեկներին մաղթել է հաջող ծառայություն և ակնկալել, որ այն կիրականացվի բարեվարքության և պրոֆեսիոնալության բարձր մակարդակով՝ կանխարգելելով իրավախախտումները։ Ելույթներով հանդես են եկել նաև Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը և Շրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության պետ Վլադիմիր Կիրակոսյանը: Հաջորդիվ՝ ՀՀ վարչապետը շրջել է էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության Հրազդանի տեղամասի շենքում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին: Նշվել է, որ Էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության գործունեության մեկնարկով շուրջօրյա (24/7) ռեժիմով կապահովվի Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզի տարածքում պետական անտառների, անտառային հողերի և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանությունը և այդ տարածքներում հրդեհային անվտանգության նկատմամբ հսկողության իրականացումը: Ներկայացվել է նաև, որ «Էկոպարեկային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված կարգով մրցույթի արդյունքում պաշտոնի է նշանակվել 127 էկոպարեկային ծառայող: Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է տեխնիկապես հագեցված նոր ծառայողական մեքենաներին ևս:

Природа должна находиться под нашей особой опекой: премьер-министр РА
Премьер-министр Армении Никол Пашинян присутствовал на церемонии запуска Котайкского и Гегаркуникского региональных отделений Экопатрульной службы Министерства окружающей среды в Раздане. В мероприятии также приняли участие представители законодательной и исполнительной ветвей власти, региональные представители исполнительной власти и другие гости.
Никол Пашинян выступил с речью и поздравил присутствующих с запуском региональных отделений Экопатрульной службы в Гегаркунике и Котайке. Премьер-министр напомнил, что служба «Эко-патруль» уже работает в четырех регионах, что является важным событием и изменением. По его словам, это отражает стратегию страны по повышению внимания и заботы о природе и окружающей среде.
«Сегодня мир переживает глобальные изменения климата, и мы также видим эти изменения и аномалии», — Как передает Арменпресс, об этом заявил глава государства, подчеркнув, что природе следует уделять особое внимание.
Премьер-министр напомнил, что в трудные и критические времена природа и леса имели жизненно важное значение и служили нашему государству и нашему народу в условиях социально-экономического кризиса.
«Сейчас настало время отплатить долг нашей природе, нашим лесам. Я также хочу, да — рассмотреть этот вопрос с точки зрения саммита COP17 по биоразнообразию и страны, председательствующей на COP17 в целом, потому что леса — это окружающая среда, и наше отношение к ним в конечном итоге создает или уменьшает условия, в которых существует биоразнообразие».
В заключение премьер-министр еще раз поздравил с началом работ по строительству следующего подразделения.
«В любой государственной службе, включая вновь созданные, надлежащее поведение наших сотрудников имеет для нас особое значение. Это всегда должно быть в центре нашего внимания, потому что новые технологии, новые транспортные средства, новые проблемы, новое содержание — для нас это также означает новую психологию обслуживания, новый подход к обслуживанию и новое понимание того, что происходит и почему».
Никол Пашинян пожелал экопатрулям успешной службы и выразил надежду, что она будет проводиться на высоком уровне порядочности и профессионализма, предотвращая нарушения закона. Также выступили министр окружающей среды Амбарцум Матевосян и руководитель службы экопатруля Министерства окружающей среды Владимир Киракосян. Далее премьер-министр РА осмотрел здание Разданского отделения Котайкского и Гегаркуникского областных управлений службы экопатруля и ознакомился с проводимой там работой. Было отмечено, что с созданием Котайкско-Гегаркуникского регионального управления службы эко-патруля будет обеспечена круглосуточная (24/7) охрана государственных лесов, лесных массивов и особо охраняемых природных территорий в Котайкской и Гегаркуникской областях, а также — противопожарный контрол на этих территориях. Также было представлено, что по результатам конкурса в порядке, установленном законом «Об экопатрульной службе», на должности были назначены 127 сотрудников эко-патруля. Никол Пашинян также ознакомился с новыми технически оснащенными служебными автомобилями.