COVID-19. Հայաստանում 270-ից ավելի մարդ պատվաստվել է խթանիչ դեղաչափով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի դեմ պատրաստվելուց վեց ամիս անց, ըստ ուսումնասիրությունների, որոշ դեպքերում հակամարմինների որոշակի նվազում է դիտարկվում: Այդ իսկ պատճառով առաջակվում է պատվաստվել խթանիչ դեղաչափով: Հայաստանում արդեն 270-ից ավելի մարդ պատվաստվել է խթանիչ դեղաչափով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի իմունականխարգելման և կառավարելի վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության բաժնի պետ Սվետլանա Գրիգորյանը նշեց, որ այդ թվերը փոփոխական են, յուրաքանչյուր օր խթանիչ դեղաչափով պատվաստվողների թիվն ավելանում է:
«Մենք ուսումնասիրել ենք ինչպես միջազգային առողջապահական կառույցների կողմից առկա առաջարկությունները, առաջատար երկրների փորձը, այնպես էլ մեր երկրում առկա պատվաստանյութերի ուղեցույցների առկա պահանջները: Այդ ամենի հիման վրա մշակվել է խթանիչ դեղաչափերի կիրառման քաղաքականությունը: Խթանիչ դեղաչափերն օգնում են, որ մարդն առավել պաշտպանված լինի կորոնավիրուսից»,-ասաց մասնագետը:
Այս պահի դրությամբ խթանիչ դեղաչափով պատվաստումները նախատեսված են 18 և բարձր տարիքի անձանց համար: Սվետլանա Գրիգորյանը նշեց, որ առաջնահերթությունը տրվում է ռիսկի խմբերի անձանց: Ռիսկի խմբերն են՝ 65 տարեկան անձինք, խրոնիկ հիվանդություններ ունեցողները, բուժաշխատողները: Պատվաստումն իրականացվում է ըստ դիմելիության:
«Խթանիչ դեղաչափը ենթադրում է մեկանգամյա ներարկում, երկրորդ դեղաչափից վեց ամիս հետո: Կա պատվաստման հաստատված սխեմա: Օրինակ, եթե անձը պատվաստվել է «Սպունտիկ V»-ով, ապա որպես խթանիչ դեղաչափ առաջարկվում է կամ կրկին «Սպունտիկ V», կամ «Սպուտնիկ լայթ», կամ ՌՆԹ պատվաստանյութ, որը մեր երկրում եղածներից «Մոդերնա»-ն է: Ամեն դեպքում, եթե նախատեսված սխեմայից դուրս անձը ցանկանում է այլ պատվաստանյութ, ապա որևէ սահմանափակում չկա: Անձը կարող է դիմել իր գրավոր համաձայնությամբ ստանալ պատվաստանյութը»,-ասաց Սվետլանա Գրիգորյանը:
Արդյո՞ք խթանիչ դեղաչափը ստանալուց որոշ ժամանակ անց առաջարկվում է կրկին պատվաստվել: Հարցին ի պատասխան, մասնագետը նշեց, որ այս պահին որևէ քաղաքականություն չկա մշակված, սակայն հստակ է մի բան, դա օգնում է, որ քաղաքացին առավել պաշտպանված լինի, հատկապես ռիսկի խմբի անձինք:
«Բոլոր նրանք, որոնք մինչ այժմ չեն պատվաստվել խորհուրդ եմ տալիս օր առաջ պատվաստվել: Դա ամենաարդյունավետ միջոցն է, որը օգնում է կանխարգելել: Հնարավորինս շատ պատվաստված մարդ ունենալով՝ մենք կարող ենք ազդել վիրուսի շրջանառության վրա: Պատվաստվելով՝ մենք պաշտպանում ենք ոչ միայն մեզ, այլև մեզ շրջապատող անձանց»,-ասաց Սվետլանա Գրիգորյանը:

COVID-19: в Армении более 270 человек уже вакцинированы бустерным компонентом
Исследования, проведенные через шесть месяцев после вакцинации от COVID-19, показывают, что в некоторых случаях наблюдается определенное снижение антител. Поэтому рекомендуется делать и бустерный компонент вакцинации. Более 270 человек в Армении уже вакцинированы бустером. В беседе с «Арменпресс» начальник отдела эпидемиологии Национального центра контроля заболеваний и иммунизации Министерства здравоохранения РА Светлана Григорян сказала, что эти цифры изменчивы, количество людей, вакцинируемых бустером ежедневно увеличивается.
«Мы изучили рекомендации международных организаций здравоохранения, опыт ведущих стран, а также существующие требования к руководствам по вакцинам в нашей стране. На основе всего этого была разработана политика использования бустерных доз. Они дают возможность быть более защищенными от коронавируса», - представила специалист.
На данный момент ревакцинация предназначена для людей старше 18 лет. Светлана Григорян отметила, что приоритет отдается лицам из групп риска. В группу риска входят 65-летние, люди с хроническими заболеваниями и медицинские работники. Вакцинация проводится согласно обращению.
«Доза бустера - однократная инъекция, которая проводится через шесть месяцев после получения второго компонента. В нашей стране утвержден график вакцинации. Например, если человек был вакцинирован Spuntik V, то в качестве бустерной дозы предлагается либо Spuntik V, либо Sputnik Light, либо ДНК-вакцина, которая называется «Moderna». В любом случае, если человек хочет еще получить еще одну вакцину вне установленной схемы, ограничений нет. Он может подать заявку на вакцинацию, и получит ее со своего письменного согласия», - сказала Светлана Григорян.
Рекомендуется ли делать повторную вакцинацию через некоторое время после получения бустера? Отвечая на этот вопрос, Светлана Григорян отметила, что на данный момент эта политика не разработана, но ясно одно: вакцинация помогает быть более защищенными, особенно тем, кто находится в группах риска.
«Всем, кто еще не был вакцинирован, советую как можно скорее сделать прививку. Это наиболее эффективный способ предотвратить заражаемость. Максимальное количество вакцинированных людей может повлиять на циркуляцию вируса. Делая прививки, мы защищаем не только себя, но и людей вокруг нас», - заключила Светлана Григорян.