Իտալացի պատգամավորը միջազգային հանրությանը կոչ է անում ուշադիր լինել ԼՂ-ում և ՀՀ սահմանին նոր բռնությունից խուսափելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եռակողմ հայտարարությունից մեկ տարի անց իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմաններին շարունակում է լարված մնալ՝ վերջինիս կողմից զինադադարի շարունակական խախտումների պատճառով։ Միջազգային հանրությունը պետք է բարձր պահի ուշադրությունը՝ խուսափելու համար բռնության ցանկացած ձևի կամ համաձայնագրերի խախտման շարունակությունից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով AGI գործակալությունը, այս մասին ասել է Իտալիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի անդամ, խառը խմբակցության և պաշտպանության մշտական հանձնաժողովի անդամ, Coraggio Italia կուսակցության անդամ Ջորջո Սիլլին։
«Հայաստանի կողմից համագործակցության իրական ցանկություն կա, ճիշտ է նրան աջակցել բոլոր միջոցներով, որպեսզի այս տարածքը նույնպես կարողանա կայունանալ խաղաղ պայմաններում»,- եզրափակել է նա։

Итальянский парламентарий призвал международное сообщество проявлять бдительность по Карабахскому вопросу
Спустя год после трехстороннего заявления ситуация в Нагорном Карабахе и на границе между Арменией и Азербайджаном остается напряженной из-за продолжающихся нарушений режима прекращения огня. Международное сообщество должно проявлять бдительность, чтобы избежать дальнейшего насилия в любом его проявлении или нарушения условий прекращения огня. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство AGI, об этом заявил член Палаты депутатов парламента Италии, член партии Coraggio Italia Джорджио Силли.
«У Армении есть реальное стремление к сотрудничеству, и ее следует поддерживать всеми средствами, чтобы этот регион также мог быть стабилизирован в мирных условиях», - заключил он.