Հայաստանի և Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահները քննարկել են Ադրբեջանի վերջին ագրեսիվ գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը նոյեմբերի 22-ին հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ռիշար Ֆեռանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից:
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը հանգամանորեն քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին օրեր առաջ տեղի ունեցած Ադրբեջանի սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունները, ինչի հետեւանքով կան զոհեր, գերեվարված հայ զինծառայողներ եւ անհետ կորածներ: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ վերջին հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ օկուպացնելու՝ ադրբեջանական կողմի հետեւողական քաղաքականության շարունակությունն է, որը սկիզբ է դրվել այս տարվա մայիսի 12-ից՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցմամբ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ սա հարձակում էր նաեւ ժողովրդավարության վրա:
Գործընկերների քննարկման առանցքում են եղել 44-օրյա պատերազմին հաջորդած իրադարձությունները, Հայաստանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված մարտահրավերները: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիային՝ Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց վերադարձի, արցախահայ փախստականների իրավունքների, Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերում իշխանության տարբեր թեւերի ղեկավարների, ինչպես նաեւ հանրային գործիչների ցուցաբերած մեծ ուշադրության համար: Նա հատկանշական է համարել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից 2020թ. դեկտեմբերի 3-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված «Եվրոպայի եւ Արեւելքի քրիստոնեական համայնքների եւ հայ ժողովրդի պաշտպանության մասին» բանաձեւը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի ընդունած բանաձեւերը կարեւոր հանգրվան են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի կարգավորման եւ այդ գործընթացում Ֆրանսիայի ակտիվ դերակատարման ամրապնդման համար:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիան եղել եւ մնում է Հայաստանի բարեկամը՝ անկախ աշխարհագրորեն հեռու լինելուց:
Կողմերը գոհունակությամբ փաստել են միջխորհրդարանական համագործակցության ամրությունը՝ դրանց շարունակական զարգացման գործում առանձնացնելով Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինների բարեկամության խմբերի դերը: Հանդիպման ավարտին գործընկերներն ընդգծել են համատեղ ջանքերի կարեւորությունը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության շարունակականության եւ ընդլայնման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիայում է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հրավերով: Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում պատվիրակությունը մասնակցելու է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի բարձր հովանու ներքո անցկացվելիք «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագիրը կրող համաժողովին:

Latest Azeri aggression against Armenia was attack on democracy, Speaker Simonyan tells French counterpart in Paris
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan had a meeting with his French counterpart Richard Ferrand in Paris.
Simonyan and Ferrand discussed the latest deadly Azerbaijani attack on Armenia, the Armenian parliament’s press service said in a press release.
Simonyan told Ferrand that the latest attack is the continuation of Azerbaijan’s consistent policy of capturing and occupying territories of the Republic of Armenia, which began on May 12 of this year when the Azerbaijani military invaded into the provinces of Syunik and Gegharkunik.
Simonyan emphasized that this was also an attack on democracy.
The discussion also focused on the events which took place after the 2020 war in Artsakh and the challenges facing the security and stability of Armenia and the region. Simonyan thanked France for the great attention in the issues of repatriating the Armenian prisoners of war and civilians who are held in Azerbaijan as hostages, the rights of refugees of Artsakh and the protection of the historical-cultural heritage under Azeri control. He highlighted the 2020 December 3 passage of the Resolution on Protection of Christian Communities of Europe and the East and Armenian People in the French parliament. The Armenian Speaker of Parliament said that the resolutions passed by the French Senate and National Assembly are an important milestone for a fair resolution of the Nagorno Karabakh conflict in the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and strengthening of France’s active role in this process.
The President of the National Assembly of France Richard Ferrand reaffirmed that France was and remains a friend to Armenia regardless of the geographical distance.
Simonyan and Ferrand were pleased to note the strong inter-parliamentary cooperation, pointing out the role of the parliamentary friendship groups of the two countries in continuously developing the ties.
At the end of the meeting the sides underscored the importance of joint efforts for the continuity and enhancement of cooperation between Armenia and France in various sectors.
Speaker Simonyan is in France at the invitation of the President of the French Senate Gerard Larcher. During the two-day visit, Simonyan and his delegation will participate in the Armenia One Year Later conference, hosted by Larcher.