Թուրքիայի ԱԳ նախարարը կմասնակցի «Ղրիմի հարթակ»-ին. ՌԴ ԱԳՆ-ն հետևություններ կանի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն կմասնակցի Կիևի նախաձեռնած «Ղրիմի հարթակ» ֆորումի առաջին հանդիպմանը։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն։
«Արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն այցով կմեկնի Ուկրաինա ՝ մասնակցելու «Ղրիմի պլատֆորմի» գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա 2021 թվականի օգոստոսի 23-ին Կիեւում», - ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, ասված է Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան «Ղրիմի հարթակի» ծրագրվող ժողովին բարձրագույն եւ բարձր մակարդակով որոշ երկրների մասնակցությունը համարել է Ղրիմի թեմատիկային կոլեկտիվ Արեւմուտքի քաղաքականացված մոտեցման ապացույց: Նրա խոսքով ՝ Ռուսաստանը կարձանագրի այն երկրների դիրքորոշումը, որոնք կմասնակցեն համաժողովին և համապատասխան հետևություններ կանի։
«Ղրիմի հարթակի» ստեղծման մասին 2020 թվականի սեպտեմբերին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին: Կիևը որպես համաժողովի նպատակ է տեսնում համակարգումը «միջազգային ջանքերի, որոնք ուղղված են Ղրիմի ՝ Ուկրաինայի կազմ վերադարձին»։ Ըստ ՏԱՍՍ-ի, հարթակի աշխատանքը պետք է սկսվի օգոստոսի 23-ի, այսպես կոչված, երդմնակալության գագաթնաժողովից։
Մեկնաբանելով Ուկրաինայի նախաձեռնած հանդիպումը՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այն անվանել է «շաբաշ, որտեղ Արևմուտքը շարունակելու է դայակել ժամանակակից ուկրաինական իշխանության նեոնացիստական և ռասիստական տրամադրությունները»:

Глава МИД Турции примет участие в "Крымской платформе"։ МИД РФ обещало сделать выводы в отношении позиций стран-участниц
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу примет участие в первой встрече инициированного Киевом форума "Крымская платформа". Об этом сообщил в воскресенье МИД республики.
"Министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу отправится с визитом на Украину, чтобы принять участие в саммите "Крымской платформы", который пройдет 23 августа 2021 года в Киеве", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, говорится в распространенном заявлении турецкого внешнеполитического ведомства.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова назвала участие некоторых стран на высшем и высоком уровне в планирующемся собрании "Крымской платформы" доказательством политизированного подхода коллективного Запада к крымской тематике. По ее словам, Россия зафиксирует позицию стран, которые примут участие в форуме, и сделает соответствующие выводы.
О создании "Крымской платформы" объявил в сентябре 2020 года президент Украины Владимир Зеленский. Киев видит целью форума координацию "международных усилий, направленных на возвращение Крыма в состав Украины". Работа площадки должна начаться с так называемого инаугурационного саммита 23 августа.
Комментируя инициированную Украиной встречу, министр иностранных дел России Сергей Лавров назвал ее "шабашем, на котором Запад будет продолжать пестовать неонацистские и расистские настроения современной украинской власти".