Վահագն Ստամբոլցյանի հոբելյանի առթիվ Երևանում երգեհոնային երաժշտության երեկո կկազմակերպվի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական երգեհոնային դպրոցի հիմնադիր, մանկավարժ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Հայ Առաքելական եկեղեցու «Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց-Սահակ Պարթև» շքանշանակիր Վահագն Ստամբոլցյանի ծննդյան 90-ամյակի առթիվ մայիսի 27-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա երգեհոնային երաժշտության երեկո:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կհնչեն Գ. Ֆ. Հենդելի վեց կոնցերտները երգեհոնի համար, op 4:
Վահագն Ստամբոլցյանը մեծապես նպաստել է Հայաստանում երգեհոնային արվեստի տարածմանը։ Նվագացանկն ընդգրկում էր մինչդասական շրջանի, Բախի, Հենդելի, Քրիստափոր Քուշնարյանի, Հարո Ստեփանյանի, Տիգրան Մանսուրյանի և այլոց երկերը։ Ստամբոլցյանն առաջին անգամ երգեհոնով հնչեցրել է Ներսես Շնորհալու, Խաչատուր Տարոնացու, Գրիգոր Մագիստրոս Պահլավունու շարականները (Կոմիտասի ու Եկմալյանի մշակմամբ և սեփական փոխադրությամբ)։ Կատարումն աչքի է ընկել գունեղ հնչողությամբ, ոճական ճշգրիտ մեկնաբանմամբ։ Համերգներով հանդես է եկել նաև ԽՍՀՄ բազմաթիվ քաղաքներում և արտասահմանում։
Առաջին անգամ 1965 թվականի ապրիլի 24-25-ին Խորհրդային Հայաստանում Վահագն Ստամբոլցյանը Լուսինե Զաքարյանի մասնակցությամբ հոգևոր երաժշտության համերգային ծրագրով նշել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցը։ Վահագն Ստամբոլցյանի շնորհիվ հայ հոգևոր երգը տեղ է գտել բազմաթիվ եվրոպական երգեհոնահարների ծրագրային կատարումների ցանկում։

По случаю юбилея Ваагна Стамболцяна в Ереване состоится вечер органной музыки
По случаю 90-летия основателя армянской органной школы, педагога, народного артиста Республики Армения, кавалера ордена “Месроп Маштоц-Саак Партев” Армянской Апостольской церкви Ваагна Стамболцяна 27 мая в Доме камерной музыки им. Комитаса состоится Вечер органной музыки.
Как передает «Арменпресс», прозвучат Шесть концертов Г. Ф. Генделя для органа.
Ваагн Стамболцян способствовал популяризации в Армении органного искусства. В его исполнении были произведения Баха, Генделя, Кристофора Кушнаряна, Аро Степаняна, Тиграна Мансуряна и других композиторов. Ваагн Стамболцян первым, в собственной обработке, исполнил на органе шараканы Нерсеса Шнорали, Хачатура Таронаци, Григора Магистроса Пахлавуни, Комитаса и Экмаляна. Его исполнение отличалось красочным звучанием и точной стилистической интерпретацией. Ваагн Стамболцян гастролировал по многим городам СССР и за рубежом.
24-25 апреля 1965 года, когда в Советской Армении впервые отмечалась годовщина Геноцида армян, Ваагн Стамболцян с Лусине Закарян исполнили армянские духовные произведения. Благодаря Ваагну Стамболцяну армянские духовные произведения вошли в репертуары выступлений многих европейских органистов.