ՀՀ տարածքում 500-600 ադրբեջանցի զինվորականներ կան. Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ ԶՈՒ գործողությունների տրամաբանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օպերատիվ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի այն հատվածներում, որոնք Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից ոտնձգության են ենթարկվել, փոփոխություն չի կրել, իրադրությունը շարունակում է մնալ լարված: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ դեռևս բավական թվով ադրբեջանցի զինվորականներ գտնվում են ՀՀ տարածքում, մոտավորապես 500-600 հոգի՝ տարբեր հատվածներում:
«Մեր Զինված ուժերի գործողությունների տրամաբանությունը հետևյալն է. մարտավարական գործողություններով սահմանափակել ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը: Քաղաքական առումով մեր խնդիրը հետևյալն է. առաջին՝ թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, այսինքն՝ մաքսիմալն անել ռազմական կամ պատերազմական բախման որևէ սցենար բացառելու համար ու երկրորդ, հասնել նրան, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները լքեն ՀՀ տարածքը»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The operational situation in the areas of the border which was breached by Azerbaijani troops remains unchanged and the situation is still tense, Armenian caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
He said that approximately 500-600 Azerbaijani troops are still located on Armenian sovereign territory in different parts.
“The rationale of our military’s actions is the following: to restrict the Azerbaijani side’s potential of taking actions through tactical actions. In terms of politics our objective is the following: first, to not allow the situation to get out of control, that is to do the utmost to rule out any scenario of a combat or war clash, and second, to achieve the withdrawal of the Azerbaijani troops from Armenia’s territory,” he said.