Կայացել է «Մեդիան և տեղեկատվությունը 21-րդ դարի պատերազմներում» խորագրով գիտաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում տեղի ունեցավ «Մեդիան և տեղեկատվությունը 21-րդ դարի պատերազմներում» խորագրով գիտաժողով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանը նշեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների կողքին կարևոր էր նաև տեղեկատվական պատերազմը:
«Պատերազմում համացանցի և սոցիալական մեդիաների ներգրավվածությունը որպես պետության և հանրության, աշխարհասփյուռ հայության տարբեր խմբերի, ինչպես նաև միջազգային լսարանների հետ հաղորդակցման հիմնական ուղի, առանձնակի ուշադրության կարիք ունի: Այս առումով անհրաժեշտություն է 21-րդ դարի պատերազմների օրինակով տեղեկատվության և մեդիայի դերի քննարկումն ու վերհանումը, դրանց ուսումնասիրության համար նոր ու միջգիտակարգային մոտեցումների մշակումը»,- նշեց Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ նման գիտաժողովները հնարավորություն են տալիս բարելավել ինչպես պատերազմական, այնպես էլ հետպատերազմական պայմաններում իրականացվող տեղեկատվական և քարոզչական աշխատանքները:
Գիտաժողովի ընթացքում հայաստանյան բուհեր ներկայացնող ավելի քան մեկուկես տասնյակ գիտնականներ հանդես եկան զեկույցներով, որոնք ներառում են խորագրին առնչվող տարբեր թեմաներ՝ անվտանգություն, զանգվածային լրատվամիջոցների և համացանցի դերը պատերազմներում, ռազմական կոնֆլիկտներում կիրառվող քարոզչական տեխնոլոգիաներ, պատերազմ և սոցիալական գործընթացներ:
Փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ և Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի հանրային հաղորդակցման տեխնոլոգիաների գիտաուսումնական կենտրոնի դոցենտ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց «Ռազմավարի պուրակը որպես Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության տրամաբանական շարունակություն» թեմայով իր զեկուցումը:
«Ռազմավարի պուրակը, որը Ալիևի մասնակցությամբ բացվեց, բովանդակային առումով ուներ շատ խնդրահարույց պահեր: Այնտեղ հայ զինվորներին ներկայացրել էին ծաղրալից վիճակում: Այդ պուրակ այցելելու համար անգամ հերթեր էին գոյանում, որտեղ լինում էին նաև երեխաներ, ինչն ընդհանուր առմամբ ահասարսուռ իրողություն է»,- ասաց Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Ռազմավարի պուրակը «ախտահարված ներկայի» տրամաբանական շարունակություն է, որը տասնամյակներ շարունակ ադրբեջանական իրականության մեջ եղել է:
Սարգսյանը նաև անդրադարձ կատարեց որոշ ցուցիչների, որոնք թույլ են տալիս պնդելու, որ Ադրբեջանում պետական մակարդակով իրականացվում է հայատյաց քաղաքականություն:

Состоялась научная конференция “Медиа и информация в войнах XXI века”
В Государственном лингвистическом университете им. В. Брюсова состоялась научная конференция “Медиа и информация в войнах XXI века”.
Как передает «Арменпресс», ректор университета Карине Арутюнян отметила, что наряду с военными действиями в ходе 44-дневной войны в Арцахе происходила и информационная война.
“На вовлечение интернета и социальных медиа в войну, как основной путь коммуникации с государством и обществом, с различными группами армян всего мира, а также с международной аудиторией нужно обратить особое внимание. Обсуждение и выявление роли информации и средств массовой информации необходимо на примере войн XXI века, разработки новых и междисциплинарных подходов для их изучения”,- отметила Арутюнян.
По ее словам, подобные конференции дают возможность улучшить информационную и пропагандистскую работу как в военных, так и в послевоенных условиях.
В ходе конференции более полутора десятков ученых, представляющих вузы Армении, выступили с докладами, освещающими различные темы: безопасность, роль средств массовой информации и интернета в войнах, пропагандистские технологии, применяемые в военных конфликтах, война и социальные процессы.
Кандидат философских и филологических наук, доцент Научно-образовательного центра общественных коммуникационных технологий Государственного университета им. Брюсова Армен Саргсян представил свой доклад “Парк стратега”, как логическое продолжение армяноненавистнической политики Азербайджана.
“Парк стратега”, который открылся при участии Алиева, в содержательном плане имел много проблемных моментов. В нем армянские воины были представлены в издевательской форме. У входа в парк даже собирались очереди, в которых были и дети, что в целом является ужасающей реальностью”, - сказал Армен Саргсян.
Он подчеркнул, что “Парк стратега” является логическим продолжением “зараженной реальности”, которая на протяжении десятилетий была в азербайджанской действительности.
Армен Саргсян коснулся и некоторых показателей, которые позволяют утверждать, что в Азербайджане на государственном уровне осуществляется армяноненавистническая политика.