Ակտիվացնել դուդուկի հանրահռչակումը. Երևանում կանցկացվի Դուդուկահարների միջազգային մրցույթ-փառատոն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում ապրիլի 5-ից մայիսի 5-ը կանցկացվի Դուդուկահարների միջազգային մրցույթ-փառատոն: Միջոցառման նախաձեռնող, դուդուկահար, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի դոցենտ Էմմանուել Հովհաննիսյանը «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ մրցույթ-փառատոնն անցկացվելու է երեք փուլով: Մասնակիցները մինչև 22 տարեկան երաժիշտներ են:
«Մի քանի փուլով ներկայացնելու ենք հայկական ժողովրդական երաժշտության տարբեր ճյուղեր՝ հոգևոր, աշուղական, պարային, ծիսական ստեղծագործություններ և այլն: Բավական մեծ թվով մասնակիցներ ունենք՝ այդ թվում արտասահմանից, ովքեր հետաքրրքված են հայկական երաժշտությամբ՝ Ռուսատանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Դանիայից, Բելգիայից: Նրանք ազգությամբ հայեր և այլ ազգերի ներկայացուցիչներ են»,-ասաց Էմմանուել Հովհաննիսյանը: Նպատակն այն է, որ աշխարհին ցույց տանք դուդուկի հայկական լավագույն դպրոցը, և այն, որ դուդուկի լավագույն վարպետները միշտ հայերն են եղել: Նա ընդգծեց, որ այսօր արդեն ունենք վարպետների հետևից գնացող սերունդ, որն ապագայում նույնպես կապացուցի հայկական դուդուկի լավագույնը լինելու իրողությունը:
«Մրցույթի գաղափարը ծնվեց այն ժամանակ, երբ տեսանք, որ ադրբեջանցի երաժիշտներից մեկը Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցում դուդուկ նվագեց: Միգուցե փորձում էին տիրանալ նաև մեր մշակույթին: Քանի որ մենք ունենք դուդուկահարների լավագույն բանակը, հետևաբար շատ արագ նման նախաձեռնությամբ հանդես եկանք: Դուդուկահարների միջազգային մրցույթ-փառատոնի մասնակիցների ելույթները ձայնագրվելու, տեսագրվելու և սոցիալական հարթակներում լայն տարածվելու են»,- ասաց Էմմանուել Հովհաննիսյանը:
Ինչպես ասում է համաշխարհային երաժշտության ասոցիացիայի Հայաստանի ներկայացուցիչ, լրագրող Արմեն Մանուկյանը՝ դուդուկը, հայկական ժողովրդական գործիքները աշխարհում տարածելու գործում դեռ շատ անելիքներ կան: Անհրաժեշտ է համակարգված, ակտիվ գործունեություն այդ հարցում:
«Ես վերջին տարիներին նկատում եմ, որ այն երաժշտական ալբոմներում, որտեղ հնչում է դուդուկ, այն ներկայացված է կամ մեր հարևան կամ եվրոպական երկրներից: Ոչ մի տեղ չի նշվում, որ այն հայկական երաժշտական գործիք է: Ես հույս ունեմ, որ այս մրցույթ-փառատոնը նոր ալիք կբարձրացնի դուդուկի զարգացման, տարածման գործում, ի հայտ կգան նոր դեմքեր, կլինեն ձայնագրություններ»,- ասաց Արմեն Մանուկյանը:
«Գուրջիև» անսամբլիգեղարվեստական ղեկավար Լևոն էսկենյանի խոսքով, սա իսկապես մեծ նախաձեռնություն է, որի շուրջ համախմբվել են լավագույն դուդուկահարները:
«Դուդուկահարների մոտ շատ բան է պահպանված մեր հայկական երաժշտության կատարողականության հետ կապված: Այն, ինչը գործածության մեջ է և տեր ես լինում, մնում է քոնը, իսկ երբ ուշադրություն չես դարձնում, ուրիշներն են փորձում այդ արժեքներն իրենց վերագրել, այսպես ասած, իրենցով անել: Այստեղ կարևոր է մեր կողմից բարձր կատարողական մակարդակով մեր նվագարանները ներկայացնելը: Կարևորելով այս մրցույթ-փառատոնը՝ կուզենայի, որ մեր մյուս նվագարանների հետ կապված ևս նման նախաձեռնություններ լինեն»,-ասաց Լևոն Էսկենյանը:
Մրցույթ-փառատոնի պատվավոր հյուրը ՀՀ ժողովրդական արտիստ, հայտնի դուդուկահար Գևորգ Դաբաղյանն է: Ժյուրիի կազմում կլինեն այնպիսի երաժիշտներ, որոնց վաստակը թույլ չի տա կասկածել մրցույթի հեղինակությանը: Արցախից ժամանող դուդուկահարներին անակնկալներ են սպասում՝ անկախ նրանից մրցանակների կարժանանան թե ոչ: Առաջին մրցանակակիրները հնարավորություն կունենան Հայաստանի Հանրային ռադիոյում ձայնագրելու CD՝ բաղկացած իրենց կատարումներից: Երկրորդ և երրոդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները նույնպես ձայնագրվելու հնարավորություն կունենան:
Լավագույն մասնակիցները կհամագործակցեն հանրահայտ արտիստների հետ, ինչպես նաև վարպետության դասեր ստանալ դուդուկի լավագույն մասնագետներից։

Активизация популяризации дудука: в Ереване пройдет Международный конкурс-фестиваль дудукистов
Инициатор мероприятия, дудукист, доцент Ереванской государственной консерватории Эммануэль Ованнисян на пресс-конференции в зале «Арменпресс» отметил, что конкурс-фестиваль пройдет в три этапа. Участники - музыканты до 22 лет.
“В несколько этапов мы представим разные направления армянской народной музыки - духовной, ашугской, танцевальной, ритуальной и др. У нас большое количество участников, интересующихся армянской музыкой, в том числе и из-за рубежа: из России, Германии, Франции, Дании и Бельгии. Это и армяне, и представители других народов”, - рассказал Эммануил Ованнисян. Цель конкурса-фестиваля - представить миру лучшую армянскую школу дудука, показать, что лучшими мастерами дудука всегда были армяне. Он подчеркнул, что сегодня у нас уже есть поколение мастеров, которые в и будущем будут доказывать, что лучшие дудукисты - армяне.
Идея конкурса родилась, когда мы увидели, как азербайджанец играет на дудуке в церкви Святого Спасителя Газанчецоц в Шуши. Они пытаются присвоить и нашу культуру. Так как у нас лучшая армия дудукистов, мы очень быстро выступили с этой инициативой. Выступления участников Международного конкурса-фестиваля дудука будут записаны и будут демонстрироваться на социальных площадках”, - сказал Эммануил Ованнисян.
По словам Армена Манукяна, представителя Всемирной музыкальной ассоциации дудука в Армении сказал, что еще многое предстоит сделать для распространения армянских народных инструментов по всему миру. В этом вопросе нужна планомерная, активная работа.
“В последние годы я заметил, что в музыкальных альбомах, где звучит дудук, на нем играют либо музыканты из соседней страны, либо из европейских стран. Нигде не упоминается, что это армянский музыкальный инструмент. Надеюсь, что этот конкурс-фестиваль поднимет новую волну в развитии и распространении дудука, появятся новые лица, будут записи”, - сказал Армен Манукян.
По словам художественного руководителя ансамбля “Гурджиев” Левона Эскеняна, это действительно большая инициатива, вокруг которой объединились лучшие дудукисты.
“Дудукисты многое сохранили из нашей армянской музыкальной исполнительской традиции. То что ты исполняешь, защищаешь, остается твоим, но если не обращаешь на эти ценности внимания, другие пытаются приписать их себе, так сказать, сделать своим. На конкурсе мы сможем представить наши инструменты с высоким уровнем исполнения. Хотелось бы, чтобы аналогичные инициативы были проведены и с другими нашими инструментами”, - сказал Леон Эскенян.
Почетным гостем конкурса-фестиваля будет народный артист Армении, известный дудукист Геворг Дабагян. В состав жюри войдут музыканты, достоинства которых не дадут усомниться в репутации конкурса. Приезжающих из Арцаха дудукистов ждут сюрпризы, независимо от того, получат они награды или нет. Победитель, обладатель первой премии получит возможность записать компакт-диск на Общественном радио Армении. Занявшие второе и третье места также будут иметь возможность записаться.
Лучшие участники смогут сотрудничать с известными артистами, а также получат мастер-классы от лучших специалистов по дудуку.