Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հռոմի Սրբազան քահանայապետ ընտրվելու տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Նորին Սրբություն Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սարգսյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունները հիմնված են պատմական կապերի, հոգևոր ու մշակութային մեծ ժառանգության վրա, որոնք ամուր հիմք են երկկողմ օրակարգը հարստացնելու և համագործակցության խորացմանն ուղղված գործնական քայլեր ձեռնարկելու համար։
Վերահաստատում եմ Սուրբ Աթոռի հետ միջպետական կապերն առավել զարգացնելու՝ Հայաստանի շահագրգռվածությունն ու հանձնառությունը։
Երախտապարտ ենք մեզ համար այս ծանր ժամանակաշրջանում Ձերդ Սրբության աղոթքների ու խաղաղության ուղերձների համար, որոնք ջերմացրին մեր սրտերն ու հոգիները։
Մեր մաղթանքն է, որ Տիեզերական եկեղեցին այսուհետ ևս հաջողությամբ իրականացնի իր նվիրական առաքելությունը՝ ի նպաստ աշխարհում խաղաղության և համերաշխության հաստատման»։

Армен Саркисян направил поздравительное послание Папе Римскому Франциску
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание Его Святейшеству Папе Римскому Франциску в связи с годовщиной его избрания Первосвященником Рима.
В послании президента Саркисяна, в частности, говорится:
«Отношения между Святым престолом и Арменией зиждутся на исторических связях, на великом духовном и культурном наследии, которые являются прочной основой для обогащения двусторонней повестки дня и принятия практических шагов по углублению сотрудничества.
Подтверждаю заинтересованность и приверженность Армении дальнейшему развитию межгосударственных отношений со Святым Престолом.
Благодарим Вас за молитвы и послания мира Вашего Святейшества в это трудное время, согревавшие наши сердца и души.
Мы желаем, чтобы Вселенская Церковь и впредь успешно выполняла свою заветную миссию в пользу установления мира и солидарности во всем мире».