Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը դեկտեմբերի 28-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
«Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ համագործակցության և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Այդ համատեքստում ուղենշվեցին տարածաշրջանային նոր մարտահրավերների հասցեագրման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն իրանական կողմի ցավակցությունը հայտնեց Արցախում պատերազմի զոհերի կապակցությամբ և զորակցություն հայտնեց հայ ժողովրդին:
Զրուցակիցներն ընդգծեցին տարբեր մակարդակներով փոխշփումների և երկխոսության առավել ակտիվացման կարևորությունը` հիմնված երկու ժողովուրդների միջև դարերի խորքից եկող բարեկամության վրա: Վերահաստատվեց երկուստեք պատրաստակամությունը խորացնելու սերտ փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Министры иностранных дел Армении и Ирана обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
ЕРЕВАН, 28 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 28 декабря состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Ара Айвазяна с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественной дипломатии МИД РА.
«В ходе беседы были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества и региональной повестки дня.
Собеседники коснулись вопросов региональной безопасности и стабильности. В этом контексте были обозначены перспективы сотрудничества в решении новых региональных вызовов.
Мохаммад Джавад Зариф выразил соболезнования иранской стороны в связи с жертвами войны в Арцахе и выразил поддержку армянскому народу.
Собеседники подчеркнули необходимость активизации взаимодействия на разных уровнях, диалога, основанного на глубокой дружбе двух народов. Обе стороны подтвердили свою готовность к углублению сотрудничества в двустороннем и многостороннем измерениях», - говорится в заявлении.