Ռուսաստանը կշարունակի անհատույց եղանակով Covid-19-ի դեմ պայքարի միջոցներ տրամադրել Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը կշարունակի անհատույց եղանակով կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցներ տրամադրել Հայաստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին դեկտեմբերի 7-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Երկկողմ ձևաչափում Ռուսաստանը կշարունակի անհատույց եղանակով մեր հայ բարեկամներին տրամադրել մոբիլ կենսաբանական լաբորատորիաներ, թեստավորման համակարգեր, ռեագենտներ, բժշկական տեխնիկա: Երևանը համագործակցության հետաքրքրություն է ցուցաբերում կորոնավիրուսի ռուսական պատվաստանյութի օգտագործման հարցում»,- ասաց Լավրովը:
Նոյեմբերի 21-ին Երևանում Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում էին Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն և Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա Պոպովան՝ շարժական լաբորատորիայի բացման արարողությանը: Նրանք իրենց հետ բերել էին նաև COVID-19-ի «Սպուտնիկ V» պավաստանյութի օրինակներ: Նախարար Մուրաշկոն դրանք անձամբ հանձնեց իր հայ գործընկերոջը՝ Արսեն Թորոսյանին:

Россия продолжит безвозмездно предоставлять Армении средства для борьбы с Covid-19
Российская Федерация продолжит безвозмездно предоставлять Армении средства для борьбы с Covid-19. Как сообщает «Арменпресс», об этом 7 декабря на брифинге с журналистами заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
“Россия на двусторонней основе и дальше будет бесплатно предоставлять нашим армянским друзьям мобильные биологические лаборатории, тестовые системы, реагенты, медицинское оборудование. Ереван заинтересован в сотрудничестве по использованию российской вакцины против Covid-19”, - сказал Лавров.
21 ноября министр здравоохранения России Михаил Мурашко и руководитель Роспотребнадзора Анна Попова находились в Ереване в Национальном центре по контролю и профилактике заболеваний на церемонии открытия мобильной лаборатории. Они привезли с собой образцы вакцины против COVID-19 Sputnik V. Министр Мурашко лично передал их своему армянскому коллеге Арсену Торосяну.