Արտավազդ Փելեշյանն իր «Բնություն» ֆիլմի 15 հազար եվրո հոնորարը փոխանցել է «Հայաստան» հիմնադրամին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ հայ կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանն իր «Բնություն» ֆիլմի 15 000 եվրո հոնորարը փոխանցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ ի աջակցություն Արցախի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկանում ենք «Կինոաշխարհ» կայքից:
«Բնություն» ֆիլմը նկարահանվել է Ֆրանսիայի «Fondation Cartier» հիմնադրամի և Գերմանիայի «ZKM» ֆիլմարտադրող ընկերության հետ համատեղ։ Ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին: Այն պետք է ցուցադրվեր նաև Գերմանիայում, Մոսկվայում, Միլանում:
Ֆիլմի պրեմիերային հաջորդել է Փելեշյանի անհատական ցուցահանդեսը, որը մեկնարկել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին և պետք է շարունակվեր ևս 3-4 ամիս: «Փարիզի «Կարտիե» ժամանակակից արվեստի կենտրոնում դեռևս հոկտեմբերի 23-ին բացված Արտավազդ Փելեշյանի կինոարվեստին նվիրված «Բնություն» ցուցահանդեսը, հետաձգվել է համավարակի երկրորդ ալիքի պատճառով: Ֆրանսիայի կառավարության որոշմամբ երկրում փակվել են թանգարանները, մյուս մշակութային կենտրոններն ու առհասարակ բոլոր ժամանցի վայրերը՝ մինչև դեկտեմբերի 1-ը»,- ասվում է կայքում:

Артавазд Пелешян передал Фонду “Айастан” свой гонорар за фильм “Природа” в размере 15 000 евро
Известный армянский кинорежиссер Артавазд Пелешян гонорар за свой фильм “Природа” в размере 15 000 евро передал Фонду “Айастан” в поддержку Арцаха.
Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщается на сайте “Киномир”.
Фильм “Природа” был снят совместно французским фондом “Fondation Cartier” и немецкой кинокомпанией “ZKM”. Премьера фильма состоялась 23 октября 2020 года. Его должны были показать в Германии, Москве и Милане.
Вместе с премьерой фильма 23 октября должна была открыться и персональная выставка Пелешяна, которая действовала бы 3 - 4 месяца. Но она перенесена из-за второй волны эпидемии. Решением французского правительства до 1 декабря закрыты все музеи и другие культурные центры и все заведения проведения досуга”, - говорится на сайте.