Հակառակորդի հրետակոծության հետևանքով Դավիթ Բեկ գյուղում վնասվել են գերեզմանոցի խաչքարները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրետակոծության հետևանքով վնասվել են տներն ու գերեզմանոցի խաչքարները:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ «Զինուժ մեդիա»-ի պատրաստած ռեպորտաժից:
Թշնամու սանձազերծած գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ տներ ավերվել են, կան ավերածություններ, 1 զոհ և 2 վիրավոր: Զոհված անձն այդ պահին եղել է մեքենայի ղեկին, վիրավորներն անհրաժեշտ բուժօգնություն են ստանում:
«Բոլորը նույն մեքենայի մեջ էին: Վիրավորներից մեկը կամավորական էր, խրամատից նոր էր վերադարձել, գնում էր հանգստանալու: Մեքենայում կար նաև մի կին, որը նույնպես վիրավորվել է»,- նշեց բնակիչներից մեկը:
Մեկ այլ ականատես էլ ընդգծեց, որ իրենց գյուղի բնակիչները դեռ 1992 թվականից սկսած այնքան փորձ ունեն, որ հիմա էլ նույն ոգով պահում են սահմանը: Հակառակորդը ռազմական սանձարձակ գործողությունների ժամանակ հերտակոծության տակ է պահել ոչ միայն խաղաղ բնակավայրը, այլև գյուղի գերեզմանոցը: Այնտեղ ավերվել են խաչքար-տապանաքարեր, ինչպես նաև այրվել է գերեզմանոցի մի զգալի հատվածը:
«Գյուղում մարդկանց տրամադրությունը մարտական է, վստահ ենք, որ հաղթելու ենք»,- ասաց Դավիթ Բեկի բնակիչներից մեկը:
Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ բնակավայրի ուղղությամբ հակառակորդը նոյեմբերի 2-ին հրետանային միջոցներից ինտենսիվ կրակ էր վարել՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակավայրերը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:

Вследствие артобстрела ВС Азербайджана в селе Давид Бек на кладбище повреждены надгробия -хачкары
В результате артобстрела азербайджанскими вооруженными силами в направлении села Давид Бек Сюникской области кроме домов жителей повреждены и надгробия - хачкары. «Арменпресс» сообщает об этом, ссылаясь на репортаж “Зинуж-медиа”.
В результате действий ВС Азербайджана разрушено много жилых домов, погиб 1 мирный житель, 2 ранены. Погибший находился за рулем автомобиля, остальные в салоне. Раненым предоставляется необходимая медицинская помощь.
“Все были в одной машине. Один из раненых был добровольцем, он только что вернулся из окопов на отдых. В машине находилась и женщина, которая также получила ранение”, - рассказал один из местных жителей.
Другой очевидец подчеркнул, что жителям села все это известно еще с 1992 года, и теперь они также держат границу. “Противник обстрелял не только мирное поселение, но и сельское кладбище. Были разрушены хачкары-надгробия, а также значительная часть кладбища. Но мы настроены решительно и уверены, что победим”, - подчернул житель села Давид Бек.
2 ноября ВС Азербайджана по направлению села Давид Бек Капанской общины вели интенсивный огонь по мирным населенным пунктам и объектам гражданской инфраструктуры.