Հակառակորդի հրետակոծության հետևանքով Դավիթ Բեկ գյուղում վնասվել են գերեզմանոցի խաչքարները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրետակոծության հետևանքով վնասվել են տներն ու գերեզմանոցի խաչքարները:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ «Զինուժ մեդիա»-ի պատրաստած ռեպորտաժից:
Թշնամու սանձազերծած գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ տներ ավերվել են, կան ավերածություններ, 1 զոհ և 2 վիրավոր: Զոհված անձն այդ պահին եղել է մեքենայի ղեկին, վիրավորներն անհրաժեշտ բուժօգնություն են ստանում:
«Բոլորը նույն մեքենայի մեջ էին: Վիրավորներից մեկը կամավորական էր, խրամատից նոր էր վերադարձել, գնում էր հանգստանալու: Մեքենայում կար նաև մի կին, որը նույնպես վիրավորվել է»,- նշեց բնակիչներից մեկը:
Մեկ այլ ականատես էլ ընդգծեց, որ իրենց գյուղի բնակիչները դեռ 1992 թվականից սկսած այնքան փորձ ունեն, որ հիմա էլ նույն ոգով պահում են սահմանը: Հակառակորդը ռազմական սանձարձակ գործողությունների ժամանակ հերտակոծության տակ է պահել ոչ միայն խաղաղ բնակավայրը, այլև գյուղի գերեզմանոցը: Այնտեղ ավերվել են խաչքար-տապանաքարեր, ինչպես նաև այրվել է գերեզմանոցի մի զգալի հատվածը:
«Գյուղում մարդկանց տրամադրությունը մարտական է, վստահ ենք, որ հաղթելու ենք»,- ասաց Դավիթ Բեկի բնակիչներից մեկը:
Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ բնակավայրի ուղղությամբ հակառակորդը նոյեմբերի 2-ին հրետանային միջոցներից ինտենսիվ կրակ էր վարել՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակավայրերը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:

Cross-stones damaged, cemetery set ablaze by Azerbaijani artillery strikes at village in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRES. Residential homes and a cemetery at the village of Davit Bek (Syunik Province)in the Republic of Armenia suffered damages from the November 2 Azerbaijani cross-border artillery strikes.
Numerous homes were destroyed, significant destructions occurred in the village. 1 villager was killed and 2 others were wounded, Zinuzh Media said in a report. The victims were traveling in a car in the village when the shells hit, killing the driver.
“One of the wounded persons is a volunteer who had just returned from the military and was on leave. A woman was also traveling in the same car, she was also hurt,” a resident of the village said.
The Azeri artillery strikes targeted not only residential areas, but also the cemetery of the village, with numerous cross-stone-gravestones being damaged, and a significant part of the cemetery was set ablaze from the shells.