Հայերը SpaceX-ի կենտրոնակայանի դիմաց ցույցով պահանջել են չեղարկել Թուրքիայի հետ գործարքը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էլեկտրոնային հաղորդագրությունների արշավից հետո այս անգամ հարյուրավոր հայեր ցույց են արել Կալիֆոռնիայի Հոթորն քաղաքում SpaceX-ի կենտրոնակայանի դիմաց՝ ընդդեմ Թուրքիայի կառավարության հետ ընկերության արբանյակային գործարքի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բողոքի ակցիայի մասին հայտնում է ABC7-ը:
SpaceX-ը նախատեսում է նոյեմբերի 30-ին Ֆլորիդա նահանգից գործարկել Turksat-5A արբանյակը: Նշվում է, որ արբանյակը կառուցվել է «Airbus Defence»- ի և «Space»- ի կողմից և ներկայացվել է, թե նախատեսված է «Թուրքսաթ» պետական ընկերության հեռուստատեսային հեռարձակման և հարակից հաղորդակցությունների մեջ օգտագործելու համար: Բողոքի ակցիա իրականացնողները հավատացած են, որ արբանյակը Թուրքիայի կառավարության կողմից կարող է օգտագործվել ռազմական նպատակներով: Հոդվածում հիշեցվում է, որ Թուրքիան ներկայումս օգնում է Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում:
Ավելի վաղ աշխարհի տարբեր ծայրերից հայերը SpaceX- ին ուղղված էլեկտրոնային նամակների արշավին էին սկսել: SpaceX-ի աշխատակիցների էլեկտրոնային փոստերը հեղեղվել են նամակներով` կոչ անելով ընկերությանը չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի կառավարության հետ կնքած գործարքը՝ դրանով իսկ չօգնելով Էրդողանի ռեժիմին:

Армяне перед штаб-квартирой SpaceX потребовали отменить сделки с Турцией
После кампании отправки сообщений по электронной почте сотни армян устроили демонстрацию перед штаб-квартирой SpaceX в Хоторне, в штате Калифорния, направленную против спутниковой сделки компании с правительством Турции. Как передает «Арменпресс», об акции протеста сообщил ABC7.
SpaceX планирует из штата Флорида 30 ноября запустить спутник “Turksat-5A”. Спутник был разработан компанией “Airbus Defense Space Space intended” и предназначен для использования в новейшем телевизионном вещании компании “Turksat”.
Участники демонстрации считают, что спутник может быть использован правительством Турции в военных целях. Акцентируется, что Турция в настоящее время помогает Азербайджану в войне против Нагорного Карабаха.
Ранее армяне, проживающие в разных странах, запустили кампанию отправки сообщений для SpaceX по электронной почте. Электронные ящики сотрудников SpaceX были переполнены письмами, призывающими компанию расторгнуть сделку с правительством Турции, тем самым не помогать режиму Эрдогана.