Ուկրաինան պատրաստվում է արտադրել թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան մտադիր է իր տարածքում արտադրել թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքեր: Ներկայում ընտրվում են հարթակները նման արտադրություն կազմակերպելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ռազմական թեմաների լուսաբանմամբ զբաղվող «Военное обозрение»-ն նշում է, որ այդ մասին հայտնել է Ուկրաինայի փոխվարչապետ Օլեգ Ուրուսկին:
«Թուրքական կողմը պատրաստ է ներդրումներ կատարել: Մեզնից նրանք ակնկալում են հարթակ՝ համապատասխան պահանջներով, որոնց հիման վրա նրանք կհիմնեն արտադրությունը, արդյունքում կարտադրվեն այդ սարքերը»,-ասել է նա:
Փոխվարչապետի խոսքով, ավելի վաղ թուրքերը մտադիր էին այդ արտադրությունը տեղակայել «Укроборонпрома» կազմակերպությունում, սակայն վերջերս փոխել են որոշումը և հայտարարել, որ պատրաստ են կառուցել առանձին ընկերություն: Նա ընդգծել է, որ ընկերությունում աշխատելու են ուկրաինացի ինժեներները:
Դրանից բացի, Կիևն ու Անկարան դիտարկում են այլ ուղղություններով ևս համատեղ ընկերություններ ստեղծելու հնարավորությունը:

Ukraine to launch production of Turkish Bayratkar drones
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Ukraine is planning to launch the production of the Turkish Bayraktar combat drones, Military Review newspaper reported citing the Ukrainian Deputy Prime Minister Oleg Uruskiy.
“The Turkish side is ready to make investments. They expect from us to provide a platform with the relevant requirements, based on which they will launch the production and manufacture those devices,” Uruskiy said.
According to Uruskiy, Turkey initially wanted to launch the production as part of Ukroboronprom, the Ukrainian state defense enterprise, but changedits mind and said they would build a separate company for it. Uruskiy said that Ukrainian engineers will work in the company.