Էրդողանը կրկին մեղադրել է Մինսկի խմբի համանախագահներին, այս անգամ Հայաստանին զենքով աջակցելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է եկել հերթական իրականությունից կտրված հայտարարությամբ՝ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հասցեին հնչեցնելով նոր մեղադրանքներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Թուրքիայի նախագահը իշխող կուսակցության պատգամավորների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները Հայաստանին զենք են տրամադրում:
Էրդողանը հայտարարել է, իբր Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան սատարում են Հայաստանին, ամեն տեսակ աջակցություն են ցուցաբերում՝ զենքի տեսքով:
Այն, որ ՀՀ զինված ուժերի զենքի հիմնական մատակարար երկիրը Ռուսաստանն է, որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ: Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցությունն արդյունավետ զարգանում է ինչպես երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ ՀԱՊԿ շրջանակներում, սակայն Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին զենքի տեսքով աջակցելու մասին հայտարարությունը վկայում է Էրդողանի՝ իրավիճակին չտիրապետելու և իրականությունից կտրված լինելու մասին:

Эрдоган снова обвинил Минскую группу, на этот раз в военной поддержке Армении
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с еще одним оторванным от действительности заявлением, в котором выдвинул новые обвинения в адрес стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Как сообщает Арменпресс, президент Турции на встрече с депутатами правящей партии заявил, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ поставляют Армении оружие.
Эрдоган заявил, что Россия, США и Франция поддерживают Армению и оказывают всяческую помощь в виде оружия.
Не секрет, что основным поставщиком вооружения ВС Армении является Россия. Армяно-российское военно-техническое сотрудничество эффективно развивается как в рамках союзнических отношений двух стран, так и в рамках ОДКБ, но заявление о том, что Франция и Соединенные Штаты поддерживают Армению в виде оружия, показывает, что Эрдоган не владеет ситуацией и оторван от реальности.