Սերգեյ Լավրովը և Ժոզեպ Բորելը քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի միջև հոկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կայքէջը:
Բորելը Լավրովին ներկայացրել է հոկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքները:
Քննարկվել են մի շարք արդիական միջազգային թեմաներ, ներառյալ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների մոսկովյան հայտարարությանը համապատասխան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը, Ուկրաինային և Բելառուսին վերաբերվող խնդիրներ:

Сергей Лавров и Жозеп Боррель обсудили вопросы урегулирования карабахского конфликта
По инициативе Евросоюза 13 октября состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым и Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жосепом Боррелем, в ходе которого, среди прочих, обсуждался и вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает «Арменпресс», сообщение об этом распространено на сайте Министерства иностранных дел Российской Федерации.
Боррель представил Лаврову итоги заседания Совета министров иностранных дел ЕС, состоявшегося 12 октября.
Сергей Лавров и Жозеп Боррель обсудили ряд актуальных международных вопросов, в том числе и проблему урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с московским заявлением глав МИД Азербайджана, Армении и России, а также вопросы, касающиеся Украины и Беларуси.