Թուրքիայի ԱԳ նախարարը ժամանել է Բաքու
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ժամանել է Բաքու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նա այս մասին գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ում:
Արդեն 10 օր է շարունակվում է Արցախի ու Հայաստանի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան: Սեպտեմբերի 27-ից սկսած սադրիչ գործողությունների առաջին իսկ օրվանից Հայաստանը բարձրաձայնել է իրավիճակի սրացման գործում Թուրքիայի ներգրավվածության, ինչպես նաև վերջինիս կողմից Սիրիայից Ադրբեջան Արցախի դեմ ահաբեկիչներ ուղղորդելու մասին: Աշխարհի տարբեր երկրների առաջնորդներ իրենց մտահոգությունը հայտնեցին ղարաբաղյան կոնֆլիկտում երրորդ երկրի՝ Թուրքիայի ներգրավվածության, ահաբեկիչների ուղղորդելու առնչությամբ: Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը հաստատել է, որ փաստեր ունի Լեռնային Ղարաբաղի մարտական գործողություններին Թուրքիայից սիրիական իսլամիստների մասնակցության մասին: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ-Ասադը նշել է, որ Դամասկոսը կարող է հաստատել՝ Թուրքիան Սիրիայից Ղարաբաղ է ուղարկել ջիհադիստների: Վարձկանների ներգրավվածության մասին փաստերի է տիրապետում նաև Ռուսաստանը: Այդ մասին հայտարարել է նաև աղբյուրը ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունից: Այս ամենի համատեքստում ուշադրության կենտրոնում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն այցը Բաքու:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում և հրթիռակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Արցախում և Հայաստանում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի, ողջ զինանոցի կիրառման՝ հրետակոծման, ԱԹՍ հարվածների և հրթիռակոծման հետևանքով 21 քաղաքացիական անձ է զոհվել, վիրավորվել 80-ը: Հաստատված է նաև միջազգայնորեն արգելված կասետային ռումբերի կիրառման փաստը: Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում զոհվել է 219 զինծառայող և կամավորական:

Глава МИД Турции прибыл в Баку
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу прибыл в Баку. Как сообщает «Арменпресс», об этом он сообщил на своей страничке в Twitter.
Азербайджано-турецкая агрессия против Арцаха и Армении продолжается уже в течение 10 дней. С самого первого дня провокационных действий, с 27 сентября, Армения заявляет о причастности Турции к обострению ситуации, а также о направлении террористов из Сирии в Азербайджан для участия в военных действиях против Арцаха. Лидеры стран всего мира выразили обеспокоенность по поводу участия третьей страны, Турции, в карабахском конфликте и присутствия там террористов. Президент Франции Макрон заявил, что он располагает доказательствами причастности сирийских исламистов из Турции к боевым действиям в Нагорном Карабахе. Президент Сирии Башар аль-Асад также сказал, что Дамаск может подтвердить переброску джихадистов из Сирии в Карабах, со стороны Турция. И у России есть факты о причастности наемников. Об этом заявили и в Минобороны США. В контексте всего этого визит министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Баку находится в центре внимания.
Ранним утром 27 сентября Азербайджан по всей линии соприкосновения с Арцахом начал вести активный обстрел. Обстрелу подвергаются и мирные населенные пункты, в том числе и столица Степанакерт и город Шуши. Вооруженные силы Азербайджана также нанесли удары и по военно-гражданским инфраструктурам Республики Армения. В результате агрессии Азербайджана в Арцахе и Армении, с применением всего своего арсенала - артобстрелов, ударов БПЛА и ракетных обстрелов погибли 21 человек, ранены 80. Подтвержден также факт применения кассетных бомб. запрещенных на международном уровне.
В развязанной Азербайджаном войне против Арцаха с армянской стороны погибли 219 военнослужащих и добровольцев.