«Ավրորա»-ի հիմնադիրները 2 մլն դոլար օժանդակություն կտրամադրեն ՀՀ-ին և ԱՀ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը և Ռուբեն Վարդանյանը 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար օժանդակություն կտրամադրեն Հայաստանին և Արցախին: Գումարը կուղղվի երկրների անմիջական կարիքները հոգալուն և պատերազմից տուժած երիտասարդ սերնդի կրթական և այլ օժանդակության ֆինանսավորումն ապահովելուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից:
Աֆեյան, Գրեգորյան և Վարդանյան ընտանիքները 1 միլիոն դոլար են նվիրաբերում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ իրենց ուժերը միավորելով Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիների, հայկական համաշխարհային համայնքի անդամների և հայերի բարեկամների հետ: Ի լրումն դրա, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և UWC Դիլիջան դպրոցը, որոնք երկուսն էլ Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններ են, հայտարարում են ևս 1 մլն դոլարի հատուկ ծրագրի և միջազգային դրամահավաքի ձեռնարկումների մեկնարկի մասին՝ ապահովելու համար հետագա ֆինանսավորում, որը կուղղվի պատերազմից տուժած հայ երեխաների կրթությանն ու բարեկեցությանը:
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք և վշտացած Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ հարձակումով և տարածաշրջանում զինված հակամարտության բռնկումով: Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացված այս ուժգին հարձակումները միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են: Մենք խստորեն դատապարտում ենք բռնության էսկալացիան՝ խոշոր տրամաչափի զենքերով խաղաղ բնակչության թիրախավորումը և հարձակումը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա»,- նշել են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները և հավելել, որ 2015 թվականին՝ օսմանյան թուրքերի իրագործած Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակի օրը, իրենք սկիզբ են դրել միջազգային մրցանակի ու մարդասիրական նախաձեռնության՝ հարգելու հայերին փրկողների հիշատակը:
Նախաձեռնության համահիմնադիրները ընդգծել են, որ երբեք չէին պատկերացնի, որ ներկա ժամանակներում ևս ագրեսիաների հաղթահարման համար հայերն աջակցության կարիք կունենան, ինչպես այսօր։
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր ծայրահեղ կարիքի այս պահին օգնության ձեռք են մեկնում մեզ»,- հայտնել են համահիմնադիրները:

Учредители “Авроры” предоставят Армении и Арцаху содействие в размере 2 млн долларов
Учредители гуманитарной инициативы “Аврора” Нубар Афеян, Вардан Грегорян и Рубен Варданян предоставят Армении и Арцаху содействие в размере 2 млн долларов. Сумма будет направлена на обеспечение непосредственных нужд стран и финансирования образовательной и иной помощи молодому поколению, пострадавшего от войны.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает отдел по связям с общественностью Фонда IDeA.
Семьи Афеян, Грегорян и Варданян во Всеармянский фонд “Айастан” перечислят 1 млн долларов, объединив свои силы с гражданами Армении и Арцаха, с членами всемирной армянской общины и с друзьями армян. В дополнение к этому, гуманитарная инициатива “Аврора” и школа UWC Dilijan, которые являются действующими в Армении международными организациями, объявляют о начале специальной программы в размере 1 млн долларов и международных мероприятий по сбору средств для обеспечения дальнейшего финансирования, направленного на образование и благополучие армянских молодых людей, пострадавших от войны.
“Мы глубоко обеспокоены и опечалены широкомасштабным нападением на Арцах и вспышкой вооруженного конфликта в регионе. Мы решительно осуждаем эскалацию насилия, нападения на мирное население и на гражданские инфраструктуры с использованием крупнокалиберного оружия”, - отметили соучредители гуманитарной инициативы “Аврора”. Они добавили, что в 2015 году, в день памяти 100-летия Геноцида армян, осуществленного османскими турками, они положили начало международной премии и гуманитарной инициативе, в честь тех, кто спасал армян.
Соучредители инициативы подчеркнули, что они никогда не смогли бы представить, что и в настоящее время для преодоления агрессии армяне будут нуждаться в содействии.
“Мы благодарим всех тех, кто в этот момент крайней необходимости протягивает нам руку помощи”, - заявили соучредители “Авроры”.