«Ավրորա»-ի հիմնադիրները 2 մլն դոլար օժանդակություն կտրամադրեն ՀՀ-ին և ԱՀ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը և Ռուբեն Վարդանյանը 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար օժանդակություն կտրամադրեն Հայաստանին և Արցախին: Գումարը կուղղվի երկրների անմիջական կարիքները հոգալուն և պատերազմից տուժած երիտասարդ սերնդի կրթական և այլ օժանդակության ֆինանսավորումն ապահովելուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից:
Աֆեյան, Գրեգորյան և Վարդանյան ընտանիքները 1 միլիոն դոլար են նվիրաբերում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ իրենց ուժերը միավորելով Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիների, հայկական համաշխարհային համայնքի անդամների և հայերի բարեկամների հետ: Ի լրումն դրա, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և UWC Դիլիջան դպրոցը, որոնք երկուսն էլ Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններ են, հայտարարում են ևս 1 մլն դոլարի հատուկ ծրագրի և միջազգային դրամահավաքի ձեռնարկումների մեկնարկի մասին՝ ապահովելու համար հետագա ֆինանսավորում, որը կուղղվի պատերազմից տուժած հայ երեխաների կրթությանն ու բարեկեցությանը:
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք և վշտացած Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ հարձակումով և տարածաշրջանում զինված հակամարտության բռնկումով: Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացված այս ուժգին հարձակումները միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են: Մենք խստորեն դատապարտում ենք բռնության էսկալացիան՝ խոշոր տրամաչափի զենքերով խաղաղ բնակչության թիրախավորումը և հարձակումը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա»,- նշել են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները և հավելել, որ 2015 թվականին՝ օսմանյան թուրքերի իրագործած Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակի օրը, իրենք սկիզբ են դրել միջազգային մրցանակի ու մարդասիրական նախաձեռնության՝ հարգելու հայերին փրկողների հիշատակը:
Նախաձեռնության համահիմնադիրները ընդգծել են, որ երբեք չէին պատկերացնի, որ ներկա ժամանակներում ևս ագրեսիաների հաղթահարման համար հայերն աջակցության կարիք կունենան, ինչպես այսօր։
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր ծայրահեղ կարիքի այս պահին օգնության ձեռք են մեկնում մեզ»,- հայտնել են համահիմնադիրները:

Aurora founders to provide $2 million in assistance to Armenia and Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The Aurora Humanitarian Initiative founders, Noubar Afeyan, Vartan Gregorian and Ruben Vardanyan, today announced a commitment of $2 million in assistance to cover immediate needs in Armenia and Artsakh and to secure funding to provide educational and other support for the young generation of the two Armenian republics affected by the war, the IDeA Foundation told Armenpress.
The Afeyan, Gregorian and Vardanyan families are donating $1 million to Hayastan All Armenian Fund to join forces with citizens of Armenia and Artsakh, members of the global Armenian community and friends of Armenians. In addition, the Aurora Humanitarian Initiative and UWC Dilijan School, both international Armenia-based organizations, announced the establishmentof a $1 million special fund and the launch of international fundraising campaigns to secure further funding which will be used for initiatives focused on education and well-being of Armenian children affected by the war.
“We are deeply alarmed and saddened by the large-scale military action unleashed against Artsakh and the outburst of armed conflict in the region. These violent attacks carried out by Azerbaijan with the support of Turkey constitute a gross violation of international law. We condemn in the strongest terms the escalation of violence by targeting civilians with large caliber weapons and attacks on the civilian infrastructure”, stated the co-founders of the Aurora Humanitarian Initiative. “In 2015, on the centennial commemoration of the Armenian Genocide perpetrated by Ottoman Turks, we launched our international prize and humanitarian initiative to honor the memory of those who saved Armenians. We never imagined that Armenians would need support to survive aggressions in modern times, as we do today. We thank all those who are lending a hand at this time of extreme need.”