Ադրբեջան ժամանած գրոհայինները ճնշում են գործադրում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ. Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Դավիթ Բաբայանը խոսել է Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան եկած մի քանի հազար գրոհայինների դերակատարության մասին Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի գործընթացում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ այդ գրոհայինները հիմնականում հանդես են գալիս որպես ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու հիմնական ուժերից մեկը:
«Սա նրանք անում են երկու հարթությունում`առաջինը անմիջապես ռազմի դաշտում: Ադրբեջանի իշխանությունները հիմնականում առաջնագիծ են ուղարկում ազգային փորքամասնությունների ներկայացուցիչներին` լեզգիներին, թալիշներին, ավարցիներին, իսկ գրոհայինները կանգնած են նրանց հետևում և փորձում են կասեցնել կամ նրանց նահանջը, կամ հնարավոր անցումը հայկական դիրքեր, որովհետև այդ փորքամասնությունները չեն ուզում պայքարել Ադրբեջանի համար՝ իշխան Ալիևի կլանին: Կան բազմաթիվ տվյալներ, որ ազգային փոքրամասնությունների շարքում զոհերի մեծ մասը հենց այդ գրոհայինների կողմից սպանված մարդիկ են»,- ասաց Բաբայանը:
Ըստ Արցախի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդականի` գրոհայինների կեսը տեղակայված են նաև Դաղստանի սահմանին և Իրանի սահմանամերձ թալիշաբնակ շրջաններում, որտեղ նույնպես փորձում են հարկ եղած դեպքում պատժել հնարավոր բողոքները պատերազմի նկատմամբ և ազգային փոքրամասնությունների զորակոչը բանակ:
«Արդեն իսկ կան տվյաներ, որ ազգային փոքրամասնությունների, գրոհայինների և թուրք-ադրբեջանական զորքերի միջև տեղի է ունենում լուրջ փոխհրազձգություն, կան նաև զոհվածներ և վիրավորներ»,- եզրափակեց Բաբայանը:

Прибывшие в Азербайджан боевики оказывают давление на нацменьшинства: Давид Бабаян
Советник президента Арцаха по внешним вопросам Давид Бабаян говорил о роли нескольких тысяч боевиков, прибывших в Азербайджан из Ближнего Востока.
В разговоре с «Арменпресс» Давид Бабаян подчеркнул, что эти боевики в основном выступают в качестве одной из основных сил давления на национальные меньшинства.
“Это они делают в двух плоскостях: первая - прямо на поле боя. Власти Азербайджана на передовую в основном направляют представителей национальных меньшинств - лезгин, талышей, аварцев, а боевики стоят за ними и пытаются остановить либо их отступление, либо возможный переход на армянские позиции, поскольку эти меньшинства не хотят сражаться за Азербайджан, за клан Алиева. Есть множество фактов, что большинство погибших из нацменьшинств убиты именно этими боевиками”, - сказал Бабаян.
По словам советника президента Арцаха по внешним вопросам, половина боевиков дислоцирована также на границе с Дагестаном и в приграничных с Ираном талышских районах, где они также пытаются наказывать в случае возможных выражений недовольств войной и призывами нацменьшинств в армию.
“Уже есть данные о том, что между национальными меньшинствами, боевиками и турецко-азербайджанскими войсками происходят серьезные перестрелки, есть также погибшие и раненые”, - заключил Бабаян.