Հայերի մարտական ​​ոգին, հայրենի երկիրը պաշտպանելու պատրաստակամությունը տպավորիչ է. Օլեքսանդր Բոժկո
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցիները ի վիճակի չեղան իրականացնել անակնկալ հարձակման գործոնը` ներխուժել Լեռնային Ղարաբաղի խորքերը, և հիմա տեղում դոփում են, իսկ հայերին հաջողվեց վերականգնել կորցրած դիրքերը: Ուստի իզուր չեն ասում, որ բանակն առաջին հերթին ուժեղ է իր մարտական ոգով:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է ՀՀ-ում Ուկրաինայի նախկին դեսպան Օլեքսանդր Բոժկոն:
«Երեկ ընկերս ասաց, որ երբ Լեռնային Ղարաբաղում հայտարարվեց ընդհանուր զորահավաք, այն ավարտվեց հինգ ժամվա ընթացքում: Հինգ ժամվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ՊԲ-ն ամբողջությամբ համալրվեց: Հայերի մարտական ոգին, հայրենի երկիրը պաշտպանելու պատրաստակամությունը տպավորիչ է: Ինչպես նաև՝ նրանց հավատը հաղթանակին: Նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսում Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց, որ մարտերի վերջին մի քանի օրվա ընթացքում հակառակորդը ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի այնպիսի կորուստներ է ունեցել, ինչպիսին ունեցել է ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ողջ ընթացքում, և դա չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը զգալիորեն գերազանցում է Հայաստանի զինված ուժերին զենքի քանակով ու որակով»,- ընդգծել է Բոժկոն:

Боевой дух армян, готовность защищать родную страну впечатляют: Олександр Божко
Азербайджанцы не смогли осуществить фактор неожиданного нападения и вторгнуться в глубь Нагорного Карабаха, и сейчас топчутся на месте, а армянам удалось восстановить потерянные позиции. Не зря говорится, что армия в первую очередь сильна своим боевым духом.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал бывший посол Украины в Армении Олександр Божко.
“Вчера мой друг сказал, что когда в Нагорном Карабахе была объявлена всеобщая мобилизация, она закончилась в течение пяти часов. В течение пяти часов Армия обороны Нагорного Карабаха была полностью укомплектована. Боевой дух армян, готовность защищать Родину впечатляют. На состоявшейся накануне пресс-конференции президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян заявил, что за последние несколько дней боев противник понес те же потери военной техники и живой силы, как за все годы первой карабахской войны. И это несмотря на то, что вооруженные силы Азербайджана значительно превосходят вооруженные силы Армении и по количеству и качеству оружия”, - подчеркнул Божко.