Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել է ՀՀ հանրային խորհրդի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ հանրային խորհուրդը սեպտեմբերի 29-ին հյուրընկալել էր ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, ում ուղեկցում էր նրա նորանշանակ խորհրդական Դմիտրի Կազմինը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ հանրային խորհրդի քարտուղարությունից, իր բացման խոսքում Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը շնորհակալություն ու գոհունակություն է հայտնել դեսպանին անդրանիկ հանդիպման ու ծանոթության համար` նախևառաջ խոսելով իր պաշտոնավարման ամիսներին ՌԴ Հանրային պալատի հետ ունեցած սերտ համագործակցության մասին, որը մոտ ապագայում կամփոփվի նաև նախապատրաստվող երկկողմ հուշագրի ստորագրմամբ:
Կարևորելով պարբերական հաղորդակցությունը երկու երկրների հանրային տարբեր օղակների միջև` ՌԴ դեսպան Կոպիրկինը վստահություն է հայտնել, որ իրենց կողմից ամեն ջանք կգործադրվի այդ հարաբերությունները խորացնելուն միտված արդյունավետ համագործակցության համար, որը կարևորվել է երկարաժամկետ և ռազմավարական առումով, քանի որ երկկողմ հետաքրքրություններն ընդհանուր են՝ անկախ բազմաթիվ հանգամանքներից:
Համագործակցությանն ու փոխօգնությանն առնչվող մի քանի հարցերի հակիրճ անդրադարձից հետո կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային բարդացող իրավիճակի ու Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի շուրջ։
Սաֆարյանը դեսպան Կոպիրկինին տեղեկացրել է, որ ի թիվս այլ գործընկեր կառույցների` ՀԽ անունից նամակներ են ուղարկվելու նաև Ռուսաստանի Դաշնության Հանրային պալատին, որում ռուս գործընկերներին հանգամանորեն կներկայացվի իրավիճակն ու կտրամադրվի դրա հետ կապված օբյեկտիվ տեղեկատվություն։

Чрезвычайный и полномочный посол РФ в Армении Сергей Копыркин посетил Общественный советом Армении
29 сентября Общественный совет Республики Армения принял чрезвычайного и полномочного посла РФ в Армении Сергея Копыркина, которого сопровождал его новоназначенный советник Дмитрий Казмин.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Общественного совета Армении, в своем вступительном слове председатель Общественного совета Степан Сафарян выразил послу благодарность за первый визит и за знакомство. Он обратился к тесному сотрудничеству с Общественной палатой РФ в период его пребывания на должности, итогом которого в ближайшем будущем будет и подписание готовящегося двустороннего меморандума.
Отметив значение периодического общения между различными общественными кругами двух стран, посол РФ Копыркин выразил уверенность, что с их стороны будут приложены все усилия для эффективного сотрудничества, направленного на углубление этих отношений. Он подчеркнул их важность в долгосрочном и стратегическом плане, поскольку двусторонние интересы общие, вне зависимости от многих обстоятельств. После краткого обсуждения нескольких вопросов, касающихся сотрудничества и взаимопомощи, стороны обменялись мнениями вокруг осложняющейся региональной ситуации и войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха.
Сафарян сообщил послу Копыркину, что в Общественную палату Российской Федерации, как и в другие партнерские структуры от имени ОС Армении будут направлены письма, в которых российским коллегам подробно будет представлена ситуация и объективная информация.