Գարեգին Բ կաթողիկոսը Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում կարևորել է աշխարհասփյուռ հայության համախմբումը
ԷՋՄԻԱԾՒՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրապետական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը սեպտեմբերի 27-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և ՀՀ վարչապետը քննարկել են Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայով պայմանավորված իրավիճակը։ Վեհափառ Հայրապետը շեշտել է աշխարհասփյուռ հայության ներուժի համախմբման կարևորությունը։
Ի դեմս Վարչապետի Նորին Սրբությունն իր զորակցությունն է հայտնել ՀՀ իշխանություններին՝ ընդգծելով միասնական ջանքերի և համախմբվածության կարևորությունը հայրենի Արցախի պաշտպանության և սահմանների անառիկության պահպանման սրբազան գործում։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացվել է, Վեհափառ Հայրապետն ընդհատել է իր այցը Իտալիա ու Վատիկան և վերադառնում է Հայրենիք։

YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, who is in Italy on a patriarchal visit, today had a telephone conversation with Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the Mother See of Holy Etchmiadzin told Armenpress.
His Holiness Garegin II and PM Pashinyan discussed the situation in the Artsakh-Azerbaijan line of contact caused by the Azerbaijani aggression. His Holiness Garegin II highlighted the importance of uniting the potential of all Armenians.
The Catholicos of All Armenians expressed his support to the Armenian authorities, highlighting the importance of joint efforts and unity for protecting Artsakh and its borders.