Բերդում կմեկնարկի «Երևանյան հեռանկարները» և ելույթ կունենա Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀկրթության,գիտության, մշակույթի և սպորտինախարարությունը հայ-ադրբեջական հուլիսյան սրացումներից հետո որոշել է մշակութային բովանդակությամբ հագեցնել Տավուշի մարզը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասուլիսում այս մասին ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը՝ ներկայացնելով «Երևանյան հեռանկարներ» 21-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի վերաբերյալ մանրամասներ, որի մեկնարկը կտրվի Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդ քաղաքի «Սորաններ» դենդրոպարկում: «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնն ու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը ուրույն ծրագրով կներկայանան «Թիկունքը՝ մշակույթ» խորագրով միջոցառումների շարքում:
«Գիտեք, որ այս ծրագրի շրջանակում արդեն մի քանի խմբեր ելույթ են ունեցել Տավուշի սահմանամերձ համայնքներում, և ոգևորությունը պարզապես աննկարագրելի է: Սակայն այն, ինչ տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 7-ին, առանց չափազանցության համարում եմ պատմական իրադարձություն, որովհետև երբևէ չի եղել, որ այնպիսի ծանրակշիռ, հեղինակավոր, ահռելի պատմություն ունեցող փառատոն, ինչպիսին «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնն է, իր մեկնարկը տա Տավուշում՝ սահմանմերձ Բերդ քաղաքում, և երբեք չի եղել այնպես, որ մեր ամենահեղինակավոր կոլեկտիվներից մեկը՝ Ֆիլհամոնիկ նվագախումբը ելույթ ունենա սահմանամերձ համայնքում»,- ընդգծեց Խզմալյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը վստահ է, որ այս երկու ծանրակշիռ նախագծերի համատեղ ներկայությունը սահմանագծին, նաև նախարարության աջակցությունը այս նախագծերին, չի կարող չփոխել առօրյան և չի կարող չփոխել մշակույթի հանդեպ հանրության վերաբերմունքը:
Փառատոնը, որի շրջանակում Հայաստան են ժամանում աշխարհահռչակ մենակատարներ, նվագախմբեր և երաժիշտներ, անցկացվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ:

Фестиваль “Ереванские перспективы” начнется в Берде: выступит Филармонический оркестр
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения после июльского обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе решило обогатить культурную жизнь Тавушской области.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал заместитель министра НОКС Ара Хзмалян, представив подробности о XXI Международном музыкальном фестивале “Ереванские перспективы”, старт которому будет дан в дендропарке “Сораннер” приграничного города Берд Тавушской области. Международный музыкальный фестиваль “Ереванские перспективы” и выступление Национального филармонического оркестра Армении пройдут под девизом “Тыл –культура”.
“В рамках этой программы уже несколько групп выступили в приграничных общинах Тавуша, и воодушевление просто неописуемо. Однако то, что произойдет 7 сентября, без преувеличения считаю историческим событием, поскольку никогда не было подобного, чтобы такой весомый, авторитетный, имеющий колоссальную историю фестиваль, как Международный музыкальный фестиваль “Ереванские перспективы”, начинался бы в Тавуше, в приграничном городе Берд. Никогда не было такого, чтобы один из наших самых престижных коллективов - Филармонический оркестр выступал бы в приграничной общине”, - подчеркнул Хзмалян.
Заместитель министра НОКС уверен, что эти двух весомых проекта на границе, а также содействие Министерства этим проектам, не может не поменять будни Тавуша, и не может не изменить отношение общественности к культуре.
Фестиваль, в рамках которого в Армению прибывают всемирно известные солисты, оркестры и музыканты, проводится под патронажем премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и при содействии Министерства науки, образования, культуры и спорта Республики Армения.