Իրանում հայտարարել են, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի տնօրենի հետ բանակցությունները եղել են կառուցողական
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանում Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի հետ բանակցություններն անցան կառուցողական տեսանկյունով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 25-ին հայտարարել Է Իրանի Ատոմային Էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին:
«Գրոսիի հետ բանակցությունները կառուցողական Էին: Որոշվել Է, որ գործակալությունը պրոֆեսիոնալ եւ անաչառ կերպով կկատարի իր աշխատանքը, իսկ մենք կգործենք մեր հանձնառությունների շրջանակում»,- մեջբերում Է նրա խոսքը Tasnim գործակալությունը:
Սալեհին հավելել Է, որ «Գրոսիի գալով (որպես գործակալության գլխավոր տնօրեն) սկսվում Է Իրանի եւ ՄԱԳԱՏԷ-ի համագործակցության նոր գլուխ»:
«Ես հուսով եմ, որ (Թեհրան Գրոսիի) այցի արդյունքները երկուստեք շահավետ կլինեն»,- նշել Է նա: Ավելի վաղ Գրոսին Twitter-ում գրել Է, որ ինքը մեկնում Է Թեհրան Իրանի իշխանությունների հետ հանդիպման եւ Իրանի հետ փոխգործակցելիս կուտակված հարցերի քննարկման համար:
Նրա խոսքով՝ իրեն անհրաժեշտ Է երկխոսություն հաստատել Իրանի հետ համագործակցության համար: Օգոստոսի 24-ին Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն հայտարարել Է, որ պլանավորված են Գրոսիի հանդիպումներն Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի եւ հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране заявили, что переговоры с директором МАГАТЭ были конструктивными
Переговоры с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси в Тегеране прошли в конструктивном ключе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник глава Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи.
"Переговоры с Гросси были конструктивными. Было решено, что агентство будет профессионально и беспристрастно выполнять свою работу, а мы будем действовать в рамках наших обязательств",- цитирует его агентствоTasnim.
Салехи добавил, что "с приходом Гросси [в качестве генерального директора агентства] начинается новая глава сотрудничества Ирана и МАГАТЭ". "Я надеюсь, что результаты визита [Гросси в Тегеран] будут выгодны обеим сторонам", - отметил он.
Ранее Гросси написал вTwitter, что он едет в Тегеран для встречи с иранскими властями и обсуждения накопившихся вопросов при взаимодействии с Ираном. По его словам, ему необходимо наладить диалог для сотрудничества с Ираном.
В понедельник официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде заявил, что запланированы встречи Гросси с президентом Ирана Хасаном Роухани и министром иностранных дел республики Мохаммадом Джавадом Зарифом.