Հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ ԼՂ հարցը չունի ռազմական լուծում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Տավուշի ուղղությամբ հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում, և ժամանակն է, որ Ադրբեջանն ընդունի սա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասել է Անվտանգության խորհրդի օգոստոսի 21-ի նիստում:
«Նախորդ նիստի ընթացքում մենք ընդունեցինք Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը, և հատկանշական է, որ այդ որոշումից շատ կարճ ժամանակ անց արձանագրվեց այդ փաստաթղթի արդիականությունը և կենսունակությունը: Մեր նախորդ նիստից հետո տեղի ունեցան տավուշյան հայտնի դեպքերը՝ Տավուշի հաղթական մարտերը, և պետք է արձանագրել հետևյալը. նախորդ ողջ շրջանում Ադրբեջանն ընդունել էր մի այնպիսի կեցվածք, որով Ղարաբաղի հարցի ռազմական ճանապարհով չլուծումը, իր կողմից դա չնախաձեռնելը ներկայացնում էր որպես զիջում և՛ Հայաստանի, և՛ միջազգային հանրության համար: Եվ մենք այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարությանը հորդորում էինք, որ պետք չէ Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից, ուժի լեզվով, և դա անհեռանկար հռետորաբանություն է: Եվ, ըստ էության, հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին դա և ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում: Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը սա ընդունի»,- ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կարող է արձանագրել, որ ինքը վաղուց այդ հարցը լուծել, ավարտել է:
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ կառուցողական, և մեր դիրքորոշումն է, որ, այո՛, Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը, ըստ էության, միշտ էլ եղել է սա, ընդ որում՝ անկախ կառավարությունների և իշխանությունների քաղաքական ծագումնաբանությունից»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաջորդ գործոնը, որն արձանագրված է Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ և շատ արագ արտահայտվեց, Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականությունն է մեր տարածաշրջանում և ընդհանրապես աշխարհում:
«Կարծում եմ, որ Թուրքիայի ապակայունացնող և ապակառուցողական գործունեությունն էական անհանգստություններ և մտահոգություններ է առաջացնում ինչպես Մերձավոր Արևելքի, այնպես էլ Եվրասիական տարածաշրջանի, այնպես էլ Եվրոպական տարածաշրջանի մեր գործընկերների մոտ: Սա մի օրակարգ է, որն արդեն իսկ ձևավորված է, և այդ օրակարգում մեր անելիքները նույնպես կարևորագույն քննարկման առարկա պիտի դառնան Անվտանգության խորհրդում, Կառավարությունում, Արտաքին գործերի նախարարությունում, և սրա հետ կապված հարցեր նույնպես մենք կքննարկենք այսօրվա նիստում»,- ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ ամենակարևոր արձանագրումը, որ մենք պիտի անենք, այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները:
«Միևնույն ժամանակ, մենք պիտի խնդիր դնենք մեր առաջ՝ անվտանգային միջավայրի կառավարելիության մակարդակն ամեն շաբաթվա, ամեն ամսվա, ամեն տարվա հետ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ: Եվ Անվտանգության խորհուրդը հենց այն աշխատանքային ձևաչափն է, որտեղ այս կարգի հարցերը պետք է քննարկվեն և լուծումներ ստանան»,- նշել է Փաշինյանը:

Победные июльские бои доказали, что карабахский вопрос не имеет военного решения: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Совета безопасности 21 августа заявил, что июльские победные бои в приграничной зоне Тавуша доказали, что вопрос Нагорного Карабаха не имеет военного решения, и настало время, чтобы Азербайджан принял это.
“В ходе предыдущего заседания мы приняли новую стратегию национальной безопасности, и примечательно, что вскоре после этого была зафиксирована актуальность и жизнеспособность этого документа. После нашего предыдущего заседания произошли известные события -победные бои в Тавуше, и нужно констатировать следующее: мы все это время призывали руководство Азербайджана, что не надо говорить с Арменией с позиций силы, языком силы, это бесперспективная риторика. И, по сути, июльские победные бои доказали это и доказали, что карабахский вопрос не имеет военного решения. Думаю, пришло время, чтобы власти Азербайджана приняли это”, - сказал Никол Пашинян.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр отметил, что если бы карабахский вопрос имел военное решение, то народ Арцаха мог бы констатировать, что он давно решил этот вопрос.
“Очень важно признать, что позиция Армении в вопросе Карабаха как была, так и продолжает оставаться конструктивной, она заключается в том, что вопрос Арцаха должен быть урегулирован мирным переговорным путем. Позиция Республики Армения, по сути, всегда была такой, причем независимо от политического происхождения правительства и властей”, - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что следующим фактором, зафиксированным в Стратегии национальной безопасности и очень быстро выразившимся, является деструктивная политика Турции в нашем регионе и в мире в целом.
“Думаю, дестабилизирующая и деструктивная деятельность Турции вызывает существенные беспокойства и опасения и на Ближнем Востоке, и в Евразийском регионе, и у наших партнеров в Европейском регионе. Это повестка дня, которая уже сформирована, и в этой повестке наши действия также должны стать предметом важнейших обсуждений в Совете безопасности, в правительстве, в Министерстве иностранных дел. Эти вопросы мы обсудим и на сегодняшнем заседании”, - представил Пашинян.
Премьер-министр отметил, что самая важная констатация, которую мы должны сделать, заключается в том, что Республика Армения в состоянии обеспечить свою безопасность.
“В то же время мы должны поставить перед собой задачу - повышать уровень управляемости безопасной среды каждую неделю, каждый месяц, каждый год. И Совет безопасности - это именно тот рабочий формат, в котором эти вопросы должны быть обсуждены и решены”, - отметил Пашинян.