Իրանը բալիստիկ հրթիռների արձակում Է անցկացրել զորավարժությունների ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի զինվորականները զորավարժությունների ժամանակ բալիստիկ հրթիռների արձակում են անցկացրել գետնի տակից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Tasnim գործակալությունը:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ, որը Իրանի զինված ուժերի մի մասն Է) Պարսից ծոցի շրջանում եւ Հորմուզի նեղուցի արեւմտյան մասում ձեռնամուխ Է եղել «Մեծ մարգարե-14» անվանումը կրող զորաշարժերի ավարտական փուլին, որին մասնակցել են ռազմածովային եւ օդատիեզերական ուժերը:
Գործակալության տվյալներով՝ Իրանի զինվորականները վարժանքների երկրորդ օրը, որը մեկնարկել Է հուլիսի 29-ին, կատարել են գետնի տակ տեղակայված արձակման կայանքներից բալիստիկ հրթիռների հաջող արձակում: Զորավարժություններն անցկացնելիս իրանական զինված ուժերն առաջին անգամ տվյալներ են ստացել «Նուր» արբանյակից՝ Իրանի առաջին ռազմական արբանյակից, որը ուղեծիր Է դուրս բերվել ընթացիկ տարվա ապրիլին:
Բացի այդ, նախօրյակին հաղորդվել Էր, որ Իրանը նաեւ կատարելագործել Է գրոհը ամերիկյան ավիակրի դեմ՝ դրա համար գործարկելով նավի մակետը:
Զորավարժությունները մեկնաբանել Է նաեւ ԻՀՊԿ-ի հրամանատար Հոսեյն Սալամին, հայտարարելով, որ Թեհրանի քաղաքականությունը եւ ռազմավարությունը նպատակամիտված Է իր կենսականորեն կարեւոր շահերի պաշտպանությանը եւ կրում Է պաշտպանիչ բնույթ: Սակայն, հավելել Է նա, մարտավարական չափումը հակառակորդի կողմից ոտնձգությունների դեպքում նախատեսում Է նաեւ հարձակողական գործողություններ, որոնք մշակվել են այդ թվում զորաշարժերի ընթացքում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран провел запуск баллистических ракет во время учений
Иранские военные в ходе учений провели пуски баллистических ракет из-под земли.Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентствоTasnim.
Корпус стражей исламской революции (КСИР, часть вооруженных силИрана) приступил к заключительному этапу маневров в районе Персидского залива и западной части Ормузского пролива под кодовым названием "Великий пророк – 14" с участием военно-морских и аэрокосмических сил.
По данным агентства, иранские военные совершили успешный пуск баллистических ракет с спусковых установок, расположенных под землей, в ходе второго дня учений, стартовавшего в среду.
При проведении учений иранские вооруженные силы впервые получали данные с спутника "Нур" - первого военного спутника Ирана, который был выведен на орбиту в апреле текущего года.
Кроме того, накануне сообщалось, что Иран также отработал атаку на американский авианосец, задействовав для этого макет корабля. Учения прокомментировал и командующий КСИРХосейн Салами, заявив, что политика и стратегияТегерананацелена на защиту своих жизненно важный интересов и носит оборонительный характер. Однако, добавил он, тактическое измерение в случае посягательства со стороны противника предусматривает и наступательные действия, которые отрабатывались в том числе в ходе маневров.