Մեկնարկել է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում հուլիսի 21-ին դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ մեկնարկեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Նախորդ դատական նիստին Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը միջնորդել էր դատարան հրավիրել 2008 թվականի մարտի 8-ի դրությամբ ՍԴ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Գագիկ Հարությունյանին, դատավորներ Հրանտ Նազարյանին, Վլադիմիր Հովհաննիսյանին, Ֆելիքս Թոխյանին և Կիմ Բալայանին, ովքեր մասնակցել են ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Տիգրան Կարապետյանի դիմումների հիման վրա ԿԸՀ 2008 թ․ փետրվարի 24-ին ՀՀ նախագահ ընտրվելու մասին որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործի քննությանը և կարող են գործի համար կարևոր նշանակության տեղեկություններ հայտնել այդ գործի քննության հետ կապված ՍԴ դատավորների նկատմամբ ճնշում գործադրելու մասին։

Началось судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и других
21 июля в Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян началось судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Как сообщает «Арменпресс», Кочарян присутствует на судебном заседании.
На предыдущем судебном заседании адвокат Кочаряна Айк Алумян ходатайствовал о приглашении в суд Гагика Арутюняна, бывшего 8 марта 2008 года председателем КС, судей Гранта Назаряна, Владимира Ованнисяна, Феликса Тохяна и Кима Балаяна, которые участвовали в рассмотрении дела об оспаривании решения ЦИК об избрании президента Республики Армения 24 февраля 2008 года на основании заявлений кандидатов в президенты Левона Тер-Петросяна и Тиграна Карапетяна, которые могут сообщить важные для дела сведения о давлении на судей КС в связи с рассмотрением этого дела.