Քարդաշյանը հայաստանյան փոքր բիզնեսին աջակցելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը կոչ է անում միանալ Հայաստանի աջակցության հիմնադրամի դրամահավաքին՝ օգնելու Հայաստանում կորոնավիրուսի հետևանքով տուժած փոքր բիզնեսին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հեռուստաաստղն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հայաստանի աջակցության հիմնադրամը նախաձեռնել է դրամահավաք`օգնելու COVID-19- ի արդյունքում տուժած փոքր բիզնեսին: Ֆինանսական օգնությունը միշտ չէ, որ հասանելի է և շատ փոքր, ընտանեկան բիզնեսները հայտնել են, որ ստիպված են եղել արտադրությունը մինչև 90 տոկոսով կրճատել՝ ի հավելումն աշխատակիցների կրճատման»,-նշել է Քարդաշյանը:

Kim Kardashian calls for support to small businesses in Armenia affected by COVID-19
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. American-Armenian reality TV superstar Kim Kardashian West calls on to join the fundraising of the Armenia Support Fund to help small businesses in Armenia affected by the novel coronavirus (COVID-19).
“Armenia Support Fundhas launched a fundraising effort to help small businesses in Armenia struggling as a result of COVID-19. Access to financial aid is not always available and many small, family-owned businesses have reported having to cut production up to 90% in addition to having to let staff go. Consider donating to Armenia Support Fun to help provide grants to these struggling businesses”, Kim Kardashian said in a Facebook post, using#SupportArmenia hashtag.