Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց․ մի պաշտպանը նիստին չէր ներկայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հունիսի 23-ին կրկին հետաձգեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով հերթական դատական նիստը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, պատճառը Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի բացակայությունն է։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միջնորդություն ներկայացրեց` խնդրելով դատարանին սահմանափակել պաշտպանական կողմի՝ տարբեր տեսակի միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքը։ Ըստ նրա՝ պաշտպանների նման գործողությունները թույլ չեն տալիս նրանց ընթերցել մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը։
Նախագահող դատավորն արձանագրեց, որ դատախազի միջնորդության մեջ առկա են այնպիսի հարցեր, որոնք անհնար է քննարկել առանց բոլոր պաշտպանների ներկայության և հետաձգեց դատական նիստը։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հունիսի 30-ին, ժամը 13։00-ին։

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и остальных вновь отложено
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян 23 июня вновь отложил очередное судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других. Как сообщает «Арменпресс», причина в отсутствии защитника Юрия Хачатурова Миграна Погосяна.
Прокурор Геворг Багдасарян представил ходатайство, попросив суд ограничить процессуальное право стороны защиты представлять различные ходатайства. По его словам, подобные действия защитников не позволяют им представить заключительную часть обвинительной речи.
Председательствующая судья констатировала, что в ходатайстве прокурора есть вопросы, которые невозможно обсудить без присутствия всех защитников и отложила судебное заседание. Следующее судебное заседание назначено на 30 июня, 13:00.