Պետությունը Հայաստանում աշխատատեղեր կստեղծի արտագնա աշխատանքի մեկնողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը կապիտալ շինարարության ոլորտում 100 նոր նախագիծ պետք է ներկայացնի՝ փորձելով քաղաքացիների համար համավարակի պայմաններում աշխատատեղեր ստեղծել Հայաստանում, որպեսզի նրանք չմեկնեն արտերկիր: Այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պարետատան նիստից հետո առցանց ճեպազրույցում՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին:
ԵԱՏՄ երկրներում արտագնա աշխատանք իրականացնող բազմաթիվ ՀՀ քաղաքացիներ, սահմանների փակ լինելու պատճառով, չեն կարողացել մեկնել: Հարցին, թե գործընկերների հետ քննարկվե՞լ է հարցը, ե՞րբ հնարավոր կլինի վերականգնել կանոնավոր ուղևորահոսքերը ՀՀ-ի և ԵԱՏՄ երկրների՝ մասնավորապես՝ Ռուսաստանի միջև՝ Փաշինյանը պատասխանեց. «Դա կախված է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Ռուսաստանում տիրող հակահամաճարակային իրավիճակից: Բայց մեր հիմնական պլանն այն է, որ մենք մեր քաղաքացիների համար փորձենք աշխատատեղեր ստեղծել ՀՀ-ում, որպեսզի նրանք այստեղ աշխատելու հնարավորություն ունենան, ոչ թե մեկնեն Հայաստանից դուրս»:
Վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը 100 նոր նախագիծ պետք է ներկայացնի կապիտալ շինարարության ոլորտում, դրանց մի մասով արդեն մրցույթները տեղի են ունենում: Նա հույս հայտնեց, որ անհրաժեշտ էֆեկտիվությամբ այդ գործը կիրականացվի, և արտագնա աշխատանքի մեկնող հայրենակիցները հնարավորություն կունենան տեղում աշխատել: «Համենայնդեպս, մեր լավագույն ցանկությունն այդ է, և հույս ունեմ, որ կկարողանանք առնվազն մեծ մասով իրականացնել այս նպատակը»,-նշեց Փաշինյանը:

Государство создаст новые рабочие места для тех, кто уезжает на заработки за рубеж
Правительство Армении должно представить 100 новых проектов капитального строительства для создания рабочих мест для граждан, которые в условиях эпидемии коронавируса не могут выехать за границу. В ответ на вопрос Арменпресс об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на онлайн-брифинге после заседания комендатуры.
Многие граждане Армении, работающие за границей, в странах ЕАЭС, не смогли уехать из-за закрытых границ. На вопрос, обсуждался ли этот вопрос с партнерами, когда удастся восстановить регулярные пассажирские потоки между Арменией и странами ЕАЭС, в частности Россией, Пашинян ответил: «Это зависит от эпидемиологической ситуации не только в Армении, но и в России. Но наш главный план заключается в том, чтобы попытаться создать рабочие места для наших граждан в Армении, чтобы они могли работать здесь, а не покидать Армению».
Премьер-министр отметил, что правительство должно представить 100 новых проектов в сфере капитального строительства, некоторые из которых уже находятся в стадии тендера. Он выразил надежду, что работа будет проведена с необходимой эффективностью, и у соотечественников, выезжающих на работу за границу, будет возможность работать на родине. «В любом случае, таково наше желание, и я надеюсь, что мы сможем достичь этой цели, по крайней мере, по большей части», - сказал Пашинян.