Հարգում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը. Գլեդիս Բերեջիկլյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի կապակցությամբ գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բերեջիկլյանը մասնավորապես գրել է. «Այս հանդիսավոր օրը՝ ապրիլի 24-ին, մենք հարգում ենք Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակը»:
Նոր Հարավային Ուելս նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: 2019-ի հուլիսին Բերեջիկլյանը չորրորդ անգամ այցելել էր Հայաստան, հանդիպումներ ունեցել նաև վարչապետի և նախագահի հետ: Նա «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում խոսել էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և այլ թեմաների շուրջ: Բերեջիկլյանը նաև հույս էր հայտնել, որ Ավստրալիան ևս կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը:Ցեղասպանությունըճանաչելևդատապարտելէմոտերեքտասնյակպետություն:

‘We honour memory of Armenian Genocide victims’ – NSW Premier Gladys Berejiklian
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Premier of New South Wales, Australia,Gladys Berejiklian made a post on her Facebook account over the 105th anniversary of the Armenian Genocide.
“On this solemn day, April 24, we honour the memory of the 1.5 million victims of the Armenian Genocide”, the NSW Premier said.
The Australian state of New South Wales has recognized the Armenian Genocide. In July 2019 Gladys Berejiklian visited Armenia for the fourth time, met with the Prime Minister and the President. She also gave an interview to ARMENPRESS, talking about the recognition of the Armenian Genocide and other topics. The NSW Premier also expressed hope that Australia will also recognize the Armenian Genocide.