Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ոստիկանության օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ոստիկանության օրվա առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է․
«Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հարգելի՛ ծառայողներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ ձեր մասնագիտական օրվա՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության օրվա առիթով:
Ոստիկանությունը երկրում իրավակարգի պահպանության և պաշտպանության կարևորագույն ինստիտուտ է, և ոստիկանության համակարգի, ձեզանից յուրաքանչյուրի աշխատանքի որակից է կախված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների քաղաքացիական ինքնազգացողությունը:
Ձեզանից յուրաքանչյուրն ամեն օր շփվում է տասնյակ, հարյուրավոր մարդկանց հետ և իմ պատկերացումը և առաջադրանքը, որ դնում եմ Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանության առաջ հետևյալն է. յուրաքանչյուր քաղաքացի ոստիկան տեսնելիս պետք է համակվի պաշտպանվածության զգացողությամբ, ոստիկանն իր գոյությամբ և ներկայությամբ պետք է բարձրացնի քաղաքացիների վստահության մակարդակը և վստահություն ներշնչի քաղաքացիներին:
Այսպիսի հարաբերությունն է, որ էականորեն կմեծացնի հասարակական կարգի պաշտպանության՝ մեր երկրում առկա մակարդակը, կմեծացնի հանցավորության դեմ պայքարի, հանցագործությունների կանխմանը եւ նախականխմանը ուղղված մեր ջանքերի արդյունավետությունը:
Հանրությունը, քաղաքացին պետք է անվերապահորեն վստահի ոստիկանին, իսկ այսպիսի իրավիճակի հասնել հնարավոր է ոստիկանության համակարգված բարեփոխումների միջոցով, երբ յուրաքանչյուր ոստիկան սեփական գիտելիքի, հմտության, իմացության աստիճանը բարձրացնելու ամենօրյա խնդիր է դրել իր առաջ, երբ կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում ոստիկանությանը և նրա յուրաքանչյուր աշխատակցի անհրաժեշտ տեխնիկական և իրային միջոցներով, պատշաճ աշխատավարձով և սոցիալական երաշխիքների գործուն համակարգով ապահովելու համար:
Շատ կարևոր են նաև օրենսդրական կարգավորումները, որտեղ ոստիկանության լիազորություններն ու պարտականությունները հստակ ձևակերպված են, որտեղ հստակ սահմանված են այն կարմիր գծերը, որից այնկողմ ոստիկանությունը չի կարող անցնել և իրավակարգի պաշտպանությունը, հանցավորության դեմ պայքարը չի կարող տեղի ունենալ ի հաշիվ մարդու և քաղաքացու իրավունքների:
Ոստիկանությունը պետք է զերծ լինի կոռուպցիայից և առաջին հերթին ոստիկանությունը պիտի պայքարի իր ներսից կոռուպցիան արմատախիլ անելու համար:
Սա է այն օրակարգը, որ մենք միասին պիտի իրականացնենք առաջիկա տարիների ընթացքում: Ոստիկանությունը կանգնած է համապարփակ բարեփոխումների շեմին, որոնց արդյունքում մենք ունենալու ենք էլ ավելի արդյունավետ գործող և արդի պահանջներին համապատասխանող ոստիկանություն:
Սիրելի՛ ոստիկաններ,
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նաև դրվատանքի խոսքեր ասել կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում ձեր կատարած աշխատանքի համար: Այստեղ ևս դուք պայքարի առաջնագծում եք:
Վերստին ցանկանում եմ ի սրտե շնորհավորել բոլորիդ և ձեր ընտանիքների անդամներին, որոնք անմիջապես իրենց կյանքում են զգում ոստիկանի աշխատանքի բոլոր բարդությունները:

Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня полиции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян по случаю Дня полиции направил поздравительное послание. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата премьер-министра, в послании, в частности, говорится:
“Уважаемые служащие Полиции Республики Армения!
Поздравляю всех Вас с Вашим профессиональным днем - Днем полиции Республики Армения!
Полиция - важнейший институт охраны и защиты правопорядка в стране, и от качества работы системы полиции, каждого из Вас зависит гражданское самочувствие граждан Республики Армения.
Каждый из Вас ежедневно общается с десятками, сотнями людей, и мое представление и задание, которое я ставлю перед Полицией Республики Армения следующее: каждый гражданин, увидев полицейского, должен преисполниться чувством защищенности, полицейский своим существованием и присутствием должен повышать уровень доверия граждан и внушать гражданам доверие.
Такое отношение существенно повысит существующий в нашей стране уровень защиты общественного порядка, повысит эффективность наших усилий, направленных на борьбу с преступностью и предотвращение преступлений.
Общество, граждане должны безоговорочно доверять полицейскому, а достичь такой ситуации можно посредством скоординированных реформ в полиции, когда каждый полицейский ставит перед собой ежедневную задачу повышения уровня своих знаний, навыков, когда правительство предпринимает меры для обеспечения полиции и каждого его сотрудника необходимыми техническими и информационными средствами, надлежащей зарплатой и действенной системой социальных гарантий.
Очень важны и законодательные регулирования, в которых четко сформулированы полномочия и обязанности полиции, защита правопорядка и четко определены те красные линии, которые полиция не должна переходить, борьба с преступностью не может происходить за счет прав человека и гражданина.
Полиция должна воздерживаться от коррупции, и в первую очередь именно полиция должна бороться за искоренение коррупции изнутри.
Это та повестка дня, которую мы вместе должны осуществить в ближайшие годы. Полиция стоит на пороге всеобъемлющих реформ, в результате которых у нас будет эффективнее действующая полиция, соответствующая современным требованиям.
Дорогие полицейские!
Пользуясь случаем, хочу высказать и слова похвалы за проделанную Вами работу в условиях эпидемии коронавируса.
Вновь хочу от всего сердца поздравить всех Вас и членов Ваших семей, которые на себе ощущают все сложности работы полицейских.