COVID-19. Կարանտինից մինչև խիստ վերահսկողություն ինքնամեկուսացվածների նկատմամբ . ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսով՝ COVID-2019-ով վարակվել է 231 հազար 362 մարդ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվը 9 հազար 391 է, ապաքինվել է 86 հազար 261 անձ։ Կորոնավիրուսը տարածում է գտել աշխարհի 177 երկրներում և տարածքներում։
Պարտադիր 14-օրյա ինքնամեկուսացում ՌԴ-ում
Արտասահմանից Ռուսաստան ժամանած բոլոր անձինք պարտադիր երկու շաբաթով կինքնամեկուսացվեն՝ սկսած ժամանման օրվանից: Ռուսաստանի իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ-պորտալի տեղեկացմամբ՝ մեկուսացումը կիրականացվի տնային պայմաններում, եթե այդպիսի հնարավորություն կա, հակառակ դեպքում՝ քաղաքացիները կտեղակայվեն ժամանակավոր հաստատությունում: Նահանգապետներին հրահանգ է տրվել համակարգել կարանտինի ապահովման գործընթացը, և ամենօրյա ռեժիմով տրամադրել տեղեկատվություն: Դրանից բացի, մեկուսացման մեջ գտնվող քաղաքացիները, անհրաժեշտության դեպքում, կստանան սոցիալական աջակցություն: Ռուսաստան վերադարածները պարտավորվում են տարածքային մարմինների «թեժ գիծ» հեռախոսահամարներով կապի մեջ լինել և տեղեկություն տրամադրել իրենց վերադարձի ու արտերկրում գտնվելու ժամկետների մասին:
Ռուսաստանում արձանագրվել է վարակվածության 199 դեպք, մեկ մարդ մահացել է մարտի 19-ին:
Կորոնավիրուսը՝ թագավարակ
Մոնակոյի արքայազն Ալբերը վարակվել է կորոնավիրուսով, թեստը դրական պատասխան է տվել:Թագավորական պալատի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ նրա առողջական վիճակի հետ կապված անհանգստության առիթ չկա: Արքայազնը շարունակում է աշխատել իր առանձնատնից:
Վիճակագրություն Իտալիայից
Իտալիայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 41 հազար 035-ի: Երկրում վիրուսից ապաքինվել է 4440 մարդ: 14363 անձ կորոնավիրուսի ախտանիշներով բժշկական հաստատություններում է, ևս 12090 հոգի՝ տնային մեկուսացման մեջ: Իտալիայում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 3,405 քաղաքացի:
Ռումինիայում կարանտինի մեջ է 3822 մարդ, 33709-ը տանն է՝ ինքնամեկուսացման մեջ
Ռումինիայում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել ևս 17 քաղաքացու մոտ, այսպիսով վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 277-ի: Ռումինիայի Առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերն արձանագրվել են 19-67 տարեկան անձանց շրջանում: Պացիենտների ընդհանուր վիճակը լավ է: Ռումինիայի տարածքում կարանտինի մեջ է 3822 մարդ, 33709-ը տանն է՝ ինքնամեկուսացման մեջ կամ բժիշկների հսկողության տակ: Երկրում կորոնավիրուսի 4973 թեստավորում է կատարվել, որոնցից 4696-ով կորոնավիրուս չի հայտնաբերվել:
Հնդկաստանում COVID-2019 է հայտնաբերվել ևս 28 հոգու մոտ
Հնդկաստանում վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 197-ի: Այս մասին հայտնում է Հնդկաստանի Առողջապահության նախարարության պաշտոնական կայքը: Ըստ գերատեսչության տվյալների՝ Հնդկաստանի՝ կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների թիվը 148 է, երկրում գտնվող օտարերկրացիներինը՝ 20, վարակից բուժվածները 20 հոգի են, իսկ վիրուսի հետևանքով մահացել է 4 անձ:
Կորոնավիրուս է հայտնաբերվել Ֆրանսիայից Ուզբեկստան ժամանած մի քաղաքացու մոտ
Ուզբեկստանում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել ևս 5 քաղաքացու մոտ, այսպիսով՝ վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 23-ի:Ուզբեսկտանի Առողջապահության նախարարության պաշտոնական կայքը հայտնել էր, որ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել Ֆրանսիայից Ուզբեկստան ժամանած մի քաղաքացու մոտ, վերջին տվյալների համաձայն՝ կորոնավիրուսով վարակվել են նաև նրա երեք հարազատները: Նոր տեսակի կորոնավիրուս է հայտնաբերվել նաև Ստամբուլից և Լոնդոնից Ուզբեկստան ժամանած երկու քաղաքացու մոտ: Վարակված բոլոր 5 քաղաքացիները գտնվում են բժիշկների խիստ հսկողության ներքո:

COVID-19: От карантина до строгого контроля над самоизоляцией: СВЕЖИЕ ДАННЫЕ
В мире коронавирусом нового типа (COVID-2019) заразилось 231 тыс 362 человека. Как сообщает Арменпресс, по данным исследовательских центров, число погибших составляет 9 тыс 391, а 86 тысяч 261 человек выздоровели. Коронавирус широко распространен в 177 странах и территориях.
Обязательная 14-дневная самоизоляция в РФ
Все лица, прибывающие в Россию из-за рубежа, будут обязаны пройти двухнедельную самоизоляцию, начиная со дня прибытия, из-за риска распространения коронавируса. Об этом говорится в постановлении главного санитарного врача РФ Анны Поповой, опубликованном на официальном интернет-портале правовой информации.
Изоляция будет осуществляться в домашних условиях, если же такой возможности нет, граждан поместят в обсерватор. Согласно постановлению, губернаторов обязали организовать контроль за соблюдением карантина и ежедневно предоставлять информацию в территориальные органы Роспотребнадзора. Кроме того, при необходимости людям, находящимся в изоляции, будет оказана социальная поддержка.
Также все прибывшие обязаны сообщать на региональные горячие линии о своем возвращении в страну, месте и сроках пребывания за границей.
В РФ зафиксировано 199 случаев заражения коронавирусов, 19 марта погиб один человек.
Княжеский коронавирус
У князя Монако Альбера II выявили коронавирус. Состояние его здоровья не вызывает никакой обеспокоенности. Альбер II продолжает работать из своего кабинета, он находится в постоянном контакте с членами правительства и ближайшими соратниками.
Статистика из Италии
Количество людей, зараженных коронавирусом в Италии, достигло 41 тыс 035. Из них 4 440 человек выздоровели. 14 тыс 363 человека находятся в медицинских учреждениях с симптомами коронавируса, а еще 12 тыс 090 находятся в домашней изоляции. В Италии 3405 человек умерли от коронавируса.
В Румынии на карантине 3822, а в самоизоляции 33709 человек
В Румынии коронавирус обнаружен еще у 177 человек, в результате чего общее число зафиксированных случаев достигло 277. Министерство здравоохранения Румынии сообщает, что подтвержденные случаи коронавируса были зарегистрированы среди жителей 19-67 лет. Общее состояние пациентов хорошее. В Румынии 3822 человека находятся на карантине, 33 тыс 709 граждан находятся в самоизоляции или под наблюдением врачей. В стране было проведено 4973 теста на коронавирус, из которых 4696 были отрицательными.
В Индии COVID-2019 обнаружен еще у 28 человек
Общее количество зараженных в Индии достигло 197. Об этом сообщает официальный сайт министерства здравоохранения Индии. По данным министерства, число людей, инфицированных коронавирусом в Индии, составляет 148, количество зараженных иностранцев - 20, а 20 человек выздоровели. В результате коронавируса погибло 4 человека.
Коронавирус обнаружен у вернувшейся из Франции жительницы Узбекистана
Коронавирус выявили еще у пяти человек в Узбекистане, общее число инфицированных в стране выросло до 23. По данным минздрава Узбекистана, 15 марта у жительницы страны, вернувшейся из Франции, выявили первый в республике случай COVID-19. В среду число зараженных увеличилось до 18. Инфекция подтверждена еще у двух родственников женщины, прилетевшей из Франции. Кроме того, заразились COVID-19 еще два пассажира, прилетевших на минувшей неделе в Ташкент из Стамбула и Лондона. Все они находились на карантине.