Քենիայում որսագողերն սպանել են երկու բացառիկ սպիտակ ընձուղտների
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոսրագողերը Քենիայի հյուսիս - արեւելքում սպանել են երկու խիստ հազվագյուտ սպիտակ ընձուղտների: Մարտի 10-ին այդ մասին հայտնել Է քենիական The Star թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամբողջ Քենիայի համար այս օրը վշտով Է համակված, քանի որ խոսքը վերաբերում Է բացառիկ կենդանիների»,- հայտարարել Է Իշաքբինի Հիրոլա արգելավայրի, որի տարածքում բնակվում Էին այդ կենդանիները, ղեկավար Մոհամեդ Ահմեդնոորը:
Իշխանություններն առայժմ չեն կարողացել գտնել որսագողերին: Հանցագործության հետաքննությանը միացել են Քենիայի Վայրի բնության ընկերության մասնագետները:
Ձյունաթույր ընձուղտներ նկատվել են նաեւ Տանզանիայում եւ Եթովպիայում, սակայն այնտեղ Էլ դրանք սպանվել են որագողերի ձեռքով: Այսօրվա դրությամբ աշխարհում մնում Է սոսկ մեկ սպիտակ ընձուղտ, որը բնակվում Է Քենիայի Իշաքբինի Հիրոլա արգելավայրում:
Վերջին 30 տարում Աֆրիկայում ընձուղտների պոպուլյացիան, Աֆրիկայի վայրի բնության ֆոնդի տվյալներով, 40 տոկոսով կրճատվել Է: Բնության պահպանության միջազգային միության հաշվարկներով՝ ընձուղտների թվաքանակը 1985 թվականի 155 հազարից 2015 թվականին նվազել Է մինչեւ 97 հազար: Այդ կենդանիների միսը սննդի մեջ գործածվում Է մայր ցամաքի մի շարք երկրներում, իսկ կաշին առաքվում Է արտահանման:

В Кении браконьеры убили двух уникальных белых жирафов
Браконьеры убили на северо-востоке Кении двух редчайших белых жирафов. Об этом сообщила во вторник кенийская газетаThe Star.
"Для всей Кении нынешний день стал полным печали, так как речь идет об уникальных животных", - заявил Мохаммед Ахмедноор, глава заказника Ишакбини Хирола, на территории которого обитали эти животные.
Власти пока не смогли найти браконьеров. К расследованию преступления подключились специалисты Кенийского общества дикой природы,передает Арменпресс.
Белоснежные жирафы также были замечены в Танзании и Эфиопии, однако и там они погибли от рук браконьеров. На сегодня в мире остается лишь один белый жираф, который обитает в кенийском заказнике Ишакбини Хирола.
За последние 30 лет в Африке популяция жирафов, по данным Африканского фонда дикой природы, сократилась на 40%. По подсчетам Международного союза охраны природы, численность жирафов уменьшилась с 155 тыс. в 1985 году до 97 тыс. в 2015. Мясо этих животных употребляется в пищу в ряде стран континента, а шкуры идут на экспорт.