Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վրաստանի հոգևոր առաջնորդը ողջունել է վարչապետ Փաշինյանի պաշտոնական այցը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-վրացական կապերի հետագա զարգացմանը: «Մենք ապրում ենք դժվար ժամանակներում, բայց այդ դժվարությունները մենք պետք է հաղթահարենք միասին: Հույս ունեմ, որ մեր եկեղեցիների հարաբերությունները կշարունակեն լինել եղբայրական և կնպաստեն երկու ժողովուրդների փոխգործակցության հետագա զարգացմանը»,- ասել է Իլյա Երկրորդը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նկատել, որ առաջին անգամ Իլյա Երկրորդի հետ հանդիպում ունեցել է 2018 թվականի հունիսին, որից պահպանել է ջերմ հիշողություններ: «Այս ընթացքում մեր հարաբերություններում արձանագրվել է դրական շատ բան, մեզ հաջողվել է այնպես անել, որպեսզի երկու երկրների հարաբերությունները շարունակեն զարգանալ»,- ասել է վարչապետը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու ժողովուրդների` քրիստոնեական արժեհամակարգին հավատարմությունը ևս մեծ դեր է խաղում քաղաքական հարաբերություններում: «Ձեր ավանդը մեծ է այդ գործում և ինչի համար ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ երկու երկրների կառավարությունների խնդիրն է սերտ համագործակցությամբ իրական փոփոխությունների հասնել և էլ ավելի ամրապնդել փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում: «Պատրաստ ենք ջանքեր գործադրել, որպեսզի հասնենք ոչ միայն կարճաժամկետ, այլ նաև երկարաժամկետ հաջողությունների»,- նշել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Մինչ Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարքի հետ հանդիպումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել Թբիլիսիի «Հերոսների» հրապարակի հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել:

Никол Пашинян встретился с Католикосом Патриархом Всея Грузии Илией II
Премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с Католикосом Патриархом Всея Грузии Илией II. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Духовный лидер Грузии приветствовал официальный визит премьер-министра Пашиняна и выразил уверенность, что он будет способствовать дальнейшему развитию армяно-грузинских связей. “Мы живем в трудные времена, но эти трудности мы должны преодолеть вместе. Надеюсь, что отношения между нашими церквями останутся братскими и будут способствовать дальнейшему развитию сотрудничества двух народов, - сказал Илья II.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил, что его первая встреча с Ильей II была в июне 2018 года, от которой у него сохранились самые теплые воспоминания. За это время в наших отношениях произошло много позитивного, нам удалось сделать так, чтобы отношения двух стран продолжали развиваться”, - сказал премьер. Глава правительства подчеркнул, что приверженность двух народов к христианской системе ценностей также играет большую роль в политических отношениях. Ваш вклад в это дело достаточно велик, и я хочу поблагодарить Вас за это”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер добавил, что задача правительств обеих стран - добиться реальных изменений в тесном сотрудничестве и еще больше укрепить взаимодействие в различных сферах. Мы готовы приложить все усилия, чтобы достичь не только краткосрочных, но и долгосрочных успехов”, - отметил глава правительства Армении.
До встречи с Католикосом Патриархом Всея Грузии премьер-министр Никол Пашинян возложил венок к Мемориалу Героев в Тбилиси.