Հայտնի է Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով առաջին դատական նիստի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով առաջին դատական նիստը կկայանա փետրվարի 25-ին ժամը 15:00-ին:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «datalex» դատական տեղեկատվական համակարգից: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան և Նոր Նորք նստավայրի դատավոր Վահե Միսակյանը վարույթ էր ընդունել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը:
Մեղադրանքի կողմ է ներկայացել ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Արսեն Մարտիրոսյանը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2008 թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2018 թ․ ապրիլի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, հանդիսանալով մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թ․ հունվարի 25-ից մինչև նույն թվականի փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում, կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարում։
Սերգո Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2010 թ․ դեկտեմբերի 31-ից մինչև 2016 թ․ սեպտեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիսանալով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար, այսինքն՝ ՀՀ կառավարության անդամ, պաշտոնատար անձ, «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, 2013 թ․ ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ, իր տեղակալ Սամվել Գալստյանի և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ, օգտագործելով պաշտոնատար այլ անձանց հետ դիտավորությամբ խմբի կազմում կատարել է ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով պետական միջոցների՝ ընդհանուր 489.160.310 ՀՀ դրամի վատնում:
Բարսեղ Բեգլարյանինմեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հանդիսանալով «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության սեփականատեր, 2013 թ․ հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում դրդել է 2013 թ․ Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Սերգո Կարապետյանին՝ ՀՀ հողօգտագործողներին 2013 թ․ գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով դիզելային վառելանյութի ձեռք բերման նպատակով պետական աջակցության ծրագրի իրականացման ընթացքում կատարել ՀՀ կառավարությանը վստահված, պահուստային ֆոնդում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով պետական միջոցների՝ ընդհանուր 489.160.310 ՀՀ դրամի վատնում։
Սամվել Գալստյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2003 թ․ ապրիլի 14-ից մինչև հունիսի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, հանդիսանալով մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013թ․ հունվարի 25-ից մինչև նույն թվականի փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում օժանդակել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումար՝ 489․160․310 ՀՀ դրամի հափշտակություն կատարելուն։
Գևորգ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2012 թ․ հունիսի 25-ից մինչև 2015 թ․ հունվարի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության բուսաբուծության վարչության պետի պաշտոնը, հանդիսանալով մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թ․ հունվարի 25-ից մինչև նույն թվականի փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում օժանդակել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակություն կատարելուն:

Известен день первого судебного заседания по делу Сержа Саркисяна и других
Первое судебное заседание по делу третьего президента Армении Сержа Саркисяна и других состоится 25 февраля в 15:00.
Это сведение Арменпресс поличил из судебной информационной системы “datalex”. Судья суда общей юрисдикции ереванских районов Аван и Нор Норк Ваге Мисакян принял в производство уголовное дело в отношении третьего президента Армении Сержа Саркисяна и других.
Сторона обвинения - начальник управления по надзору за законностью досудебного производства Генеральной прокуратуры Армении Арсен Мартиросян.
Согласно обвинительному заключению, Сержу Саркисяну предъявлено обвинение в том, что он в период с 9 апреля 2008 года по 9 апреля 2018 года, занимая должность президента РА, являясь должностным лицом, осуществляющим функции представителя власти, используя свое должностное положение, в период с 25 января 2013 года по 7 февраля того же года путем растраты организовал хищение от государства РА в особо крупных размерах - 489,160,310 драмовом, совершенное группой лиц.
Серго Карапетяну предъявлено обвинение в том, что он в период с 31 декабря 2010 г. по 20 сентября 2016 г., являясь министром сельского хозяйства РА, то есть членом правительства РА, должностным лицом, по подстрекательству владельца ООО “Флеш” Барсега Бегларяна, при организации действующего президента РА Сержа Саркисяна, исходя из иной личной заинтересованности при содействии своего заместителя Самвела Галстяна и начальника управления растениеводства Министерства сельского хозяйства РА Геворга Арутюняна, используя и других должностных лиц, в составе группы умышленно осуществил растрату государственных средств, находящихся в Резервном фонде правительства РА в особо крупных размерах - в общей сложности 489.160.310 драмов РА.
Барсегу Бегларяну предъявлено обвинение в том, что он, являясь владельцем ООО “Флеш”, в период с 25 января по 7 февраля 2013 года, в ходе реализации программы государственного содействия землепользователям РА с целью приобретения дизельного топлива для сельскохозяйственных работ по доступным ценам, побудил Серго Карапетяна, занимающего в 2013 году должность министра сельского хозяйства Республики Армения, осуществить растрату государственных средств, находящихся в Резервном фонде правительства РА, в особо крупных размерах - в общей сложности 489.160.310 драмов РА.
Самвелу Галстяну предъявлено обвинение в том, что он в период с 14 апреля по 9 июня 2003 года, занимая должность заместителя министра сельского хозяйства РА, являясь должностным лицом, осуществляющим функции представителя власти, используя свое должностное положение, в период с 25 января 2013 года по 7 февраля того же года, содействовал осуществлению растраты государственных средств, находящихся в Резервном фонде правительства РА, в особо крупных размерах - в общей сложности 489.160.310 драмов РА.
Геворгу Арутюняну предъявлено обвинение в том, что он в период с 25 июня 2012 года по 12 января 2015 года, занимая должность начальника управления растениеводства Министерства сельского хозяйства РА, являясь должностным лицом, осуществляющим функции представителя власти, используя свое должностное положение, в период с 25 января 2013 года по 7 февраля того же года содействовал осуществлению растраты государственных средств, находящихся в Резервном фонде правительства РА в особо крупных размерах - в общей сложности 489.160.310 драмов РА.