Հայաստան է այցելել 1 մլն 894 հազար 377 զբոսաշրջիկ. այցերն ավելացել են ավելի քան 14 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան 2019 թվականին այցելել է 1 միլիոն 894 հազար 377 զբոսաշրջիկ՝ նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 14.7 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր «Ֆեյսբուք»-ի էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ամփոփված տվյալների համաձայն, 2019 թվականին Հայաստան է այցելել 1 միլիոն 894 հազար 377 զբոսաշրջիկ: Այս թիվը 2018-ի համեմատ ավելի է
242 հազար 595-ով կամ 14.7%-ով, իսկ 2017-ի նկատմամբ՝ 399 հազար 598-ով կամ 26.7%-ով»,-նշել է վարչապետը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ բացի սա՝ Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության կողմից փետրվարի 4-ին հրապարակված բարոմետրի համաձայն՝ Հայաստանը 2019-ին զբոսաշրջության ոլորտում ամենաարագ զարգացող ուղղությունների շարքում զբաղեցրել է 12-րդ տեղն աշխարհում:
Թուրքիան և Ադրբեջանը տուրիզմի աճի իրենց տվյալներով զիջել են Հայաստանին՝ զբաղեցնելով համապատասխանաբար 13-րդ և 17-րդ տեղերը՝ 14% եւ 11.4% աճով։
Վրաստանն ընդհանրապես տեղ չի զբաղեցել տուրիզմի ոլորտում ամենաարագ զարգացող 20 երկրների շարքում:
ԵԱՏՄ երկրների շարքում եւս Հայաստանը առաջատար է: ԵԱՏՄ երկրներից ցանկում է միայն Ղազախստանը, որը սակայն նույնպես իր տվյալներով զիջում է Հայաստանին՝ գրանցելով 10 տոկոս աճ (20-րդ հորիզոնական):

Армению посетили 1 млн 894 тыс. 377 туристов: визиты увеличились более чем на 14%
В 2019 году Армению посетили 1 млн 894 тыс. 377 туристов, визиты увеличились более чем на 14%. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“Согласно обобщенным данным, в 2019 году Армению посетили 1 млн 894 тыс. 377 туристов. Это по сравнению с 2018 больше на 242 595 туристов, по сравнению с 2017 годом на 399 598 или 26,7%”, - отметил премьер.
Он также сообщил, что помимо этого, согласно докладу, опубликованному 4 февраля Всемирной туристической организацией, Армения в 2019 году заняла 12-е место в мире среди самых быстро развивающихся направлений в сфере туризма.
Турция и Азербайджан по своим данным по росту туризма уступили Армении, заняв соответственно 13 и 17 места с ростом 14% и 11,4%.
Грузия вообще не попала в 20 самых быстро развивающихся стран в сфере туризма.
Армения лидирует среди стран ЕАЭС. Из стран ЕАЭС в этом списке только Казахстан, который также уступает Армении, зафиксировав 10-процентный рост (20-е место).