The Beatles-ի՝ առաջին անգամ ռադիոյով տրված սկավառակն աճուրդի կդրվի Մեծ Բրիտանիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: The Beatles բրիտանական ռոք-խմբի սկավառակը՝ Love me do սինգլով, որը դարձել Է խմբի՝ ռադիոեթերով տրված առաջին ձայնագրությունը, կվաճառվի Մեծ Բրիտանիայում: Այդ մասին իր պաշտոնական կայքում հայտնել Է Omega Auctions աճուրդների տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
1962 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Love me do-ն առաջին անգամ հայտնվել Է Luxembourg անգլալեզու առեւտրային ռադիոկայանի եթերում, որը Լյուքսեմբուրգից Բրիտանական կղզիներ Էր հեռարձակում 1933-1992 թվականներին: Luxembourg-ի դիջեյն այն ժամանակ բրիտանացի Թոնի Փրինսն Էր: 1977 թվականին նա զբաղեցրեց ռադիոկայանի ծրագրերի տնօրենի պաշտոնը, եւ դրա փակվելուց հետո սկավառակը մնաց նրա մոտ:
Փրինսի կարծիքով՝ հենց Luxembourg-ի շնորհիվ տեղի ունեցավ խմբի վերելքը:
Աճուրդը կկայանա հունվարի 28-ին Անգլիայի արեւմուտքի Մերսիսայդ կոմսությունում: Փորձագետների գնահատումներով՝ բրիտանական ռոք-խմբի սկավառակը կարող Է վաճառվել 20 հազար եվրոյով (26 հազար դոլար): Աճուրդների տան մենեջերի օգնական Դեն Հեմփսոնը հաստատել Է, որ դա «ամբողջ աշխարհի հավաքորդների համար առավել կարեւոր ու հետաքրքիր ձայնագրություններից մեկի» պատճենն Է: Ուշագրավ Է, որ Պոլ Մաքքարթնիի ազգանունը սկավառակի վրա տպագրված Է սխալով՝ «Մաքարթնի»:
Love me do երգը գրելու գաղափարը պատկանում Է հենց Մաքքարթնիին: Երաժիշտի խոսքով՝ ինքն այն ստեղծել Է, երբ 16 տարեկան հասակում բաց Էր թողնում դպրոցական պարապմունքները: Միացյալ Թագավորությունում սինգլի թողարկվելուց հետո այն 1962 թվականին 17-րդ հորիզոնականին հասավ ազգային բրիտանական չարթում: Ավելի ուշ 1964 թվականին սինգլի ռելիզն իրականացվեց ԱՄՆ-ում, որտեղ նա առաջին տեղը գրավեց Billboard Hot 100 չարթում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Впервые проигранную по радио пластинку The Beatles выставят на торги в Великобритании
Пластинка британской рок-группы The Beatles с синглом Love me do, который стал первой вышедшей в радиоэфир записью группы, будет продана в Великобритании. Как передает Арменпресс, об этом на своем официальномсайтесообщил аукционный дом Omega Auctions.
5 октября 1962 Love me do впервые появилась в эфире англоязычной коммерческой радиостанции Luxembourg, которая вещала из Люксембурга на Британские острова с 1933 по 1992 годы. Диджеем Luxembourg на тот момент был британец Тони Принс. В 1977 году он занял пост программного директора радиостанции и после ее закрытия пластинка осталась у него.
По мнению Пирса, именно благодаря Luxembourg произошел взлет группы. "Безусловно, именно благодаря пластинке, которую я выставляю на аукцион, началась настоящая фанатская лихорадка", - сказал он в интервьюPress Association.
Торги пройдут 28 января в графстве Мерсисайд на западе Англии. По оценкам экспертов, пластинка британского рок-коллектива может быть проданаза £20 тыс.($26 тыс.). Помощник менеджера аукционного дома Дэн Хэмпсон подтвердил, что эта копия - "одна из наиболее важных и интересных записей для коллекционеров по всему миру". Примечательно, что имя Пола Маккартни напечатано на пластинке с ошибкой - "Макартни".
Идея написания песни Love me do принадлежит именно Маккартни. По словам музыканта, он сочинил ее, когда прогуливал школьные занятия в возрасте 16 лет. После выхода сингла в Соединенном Королевстве в 1962 году он достиг 17 строчки в национальном британском чарте. Позднее в 1964 году релиз сингла был осуществлен в США, где он вышел на первое место в чарте Billboard Hot 100.