Երևանի 10 վարչական շրջաններում փոխարինված 20 նոր վերելակներն արդեն գործարկվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվել է վերելակների փոխարինման փորձնական ծրագիրը: Երևանի 10-ը վարչական շրջաններում 20 նոր վերելակներն արդեն գործարկվում են: Ծրագրի այս փուլի արժեքը շուրջ 190 մլն դրամ է: Այն իրականացվել է հիմնական նախագծի մոդելով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շենքերն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով վերելակների դետալների մաշվածությունը, խափանման հաճախականությունը, հորանների վիճակը, խցիկների մաշվածության աստիճանն ու ԱԻՆ-ի կողմից հաստատված մի շարք այլ չափորոշիչներ:
Երևանում գործող վերելակների գրեթե 70 տոկոսը շահագործվում է ավելի քան 40 տարի, այնինչ դրանք 25 տարի հետո պետք է դադարեին գործել: Մայրաքաղաքում փոխարինման ենթակա շուրջ 3500 վերելակ կա: Ամբողջական նախագիծը քաղաքապետարանը նախատեսում է իրականացնել համայնք-բնակիչ համագործակցության շրջանակում: Մինչ ամբողջական նախագծի մեկնարկը Երևանի քաղաքապետարանը 2020-ին նախատեսում է ևս 100 վերելակի փոխարինում: Միջոցները նախատեսվել են 2020թ. բյուջեով:

20 новых лифтов в 10 административных районах Еревана уже работают
Пилотный проект замены лифта завершен. 20 новых лифтов уже работают в 10 административных районах Еревана. Стоимость этого этапа проекта составляет около 190 млн. драмов. Это было реализовано базовой моделью проекта.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата мэрии Еревана, здания были выбраны с учетом износа деталей лифтов, частоты сбоев, состояния шахт, степени износа кабин и ряда других критериев, утвержденных МЧС.
Почти 70% действующих в Ереване лифтов эксплуатируются более 40 лет, в то время как их эксплуатация должна была быть прекращена через 25 лет. В столице около 3500 лифтов, подлежащих замене. Полный проект мэрия планирует реализовать в рамках сотрудничества община - житель.
До начала полного проекта мэрия Еревана в 2020 году на средства бюджета планирует замену еще 100 лифтов.