ՀՀ-ն ռազմավարական կարևորություն ունի. Նիդերլանդների ԱԳՆ-ն՝ Երևանում դեսպանատուն բացելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակվել է Հայաստանում դեսպանություն բացելու հիմնավորումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը:
«Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև, հետևաբար ռազմավարական կարևորություն ունի: 2018 թվականի ապրիլին այսպես կոչված թավշյա հեղափոխությունից հետո նոր կառավարությունն արդիականացնում է երկիրը և պայքարում է կոռուպցիայի դեմ: Նիդերլանդները կարող է աջակցել այս գործընթացին: Այս պահին Հայաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որտեղ Նիդերլանդները դեսպանատուն չունի: Ներկայացուցիչների պալատը ցանկանում է դեսպանատուն բացել նաև Երևանում»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
Դեկտեմբերի 5-ին Նիդերլանդների խորհրդարանը գրեթե միաձայն ընդունել է Արտաքին գործերի նախարարության 2020 թ. բյուջեի լրացումը, որով անհրաժեշտ միջոցներ է հատկացվում Երևանում Նիդերլանդների դեսպանության բացման համար։ Նիդերլանդների խորհրդարանի կոալիցիոն չորս կուսակցություններն առաջարկել էին երկրի իշխանություններին 2 միլիոն եվրո հատկացնել արտաքին գործերի նախարարությանը` Երևանում դեսպանություն բացելու նպատակով:

Armenia is of strategic importance – Dutch MFA on opening Embassy in Yerevan
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. The justification of opening an Embassy of the Netherlands to Armenia has been published at the website of the Dutch foreign ministry, Armenia’s Ambassador to the Netherlands Tigran Balayan said on Facebook.
“Armeniais sandwiched betweenRussia,Turkey andIranand is therefore of strategic importance. Since the so-called "velvet revolution" in April 2018, the new government has been modernizing the country and fighting corruption. The Netherlands can support this process. Armenia is currently the only country in that region where the Netherlands has no embassy. The House of Representatives also wants an embassy in Yerevan”, stated in the justification.
On December 5 the Parliament of the Netherlands almost unanimously adopted the amendment to the Dutch foreign ministry’s 2020 budget according to which necessary funds will be provided for opening an embassy of the Netherlands in Yerevan. The 4 coalition parties of the parliament of the Netherlands suggested the leadership of the country to provide the foreign ministry 2 million Euros for opening an Embassy in Yerevan.