ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում մեկնարկել է հերթական նիստը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 11-ի հերթական նիստում պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկեն և կքվեարկեն ՀՀ կառավարության հեղինակած «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» և կից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Դեկտեմբերի 3-ին գումարված քառօրյա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկված է 40  հարց: Դեկտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովի նիստում տեղի ունեցավ ՀՀ կառավարության հետ հարցուպատասխանը:
Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները քննարկեցին 2020թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը: Դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած նիստում ընդունվեց «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը, Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները դեմ քվեարկեցին նախագծին:
Դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանի նիստում պատգամավորները առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեցին մի շարք օրենքների նախագծեր: Պատգամավորները առաջին ընթերցմամբ քննարկեցին նաև Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին օրենքի նախագիծն ու կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ու Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրենքի նախագծերի փաթեթը:
Դեկտեմբերի 10-ին Ազգային ժողովի պատգամավորները առաջին ընթերցմամբ ընդունեցին Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին օրենքի նախագիծն ու կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Առաջին ընթերցմամբ ընդունեցին նաև ՀՀ կառավարության հեղինակած «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» և կից օրենքների նախագծերի փաթեթը, և որոշեցին փաթեթի քննարկումն իրականացնել հատուկ ընթացակարգով:

В НС Армении очередной день четырехдневного заседания
В Национальном собрании Армении началось очередное четырехдневное заседание. Как передает Арменпресс, на очередном заседании 11 декабря депутаты во втором чтении обсудят и проголосуют за пакет законопроектов О внесении дополнения в Конституционный закон “О Конституционном суде” и смежных законов.
В проект повестки очередных четырехдневных заседаний, созванных 3 декабря, включены 40 вопросов. 4 декабря на заседании Национального собрания состоялось обсуждение вопросов и ответов с правительством РА.
5 декабря депутаты Национального собрания РА обсудили проект Закона РА “О государственном бюджете РА на 2020 год”. На заседании 6 декабря проект был принят. Парламентские фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения” голосовали против проекта Закона ”О государственном бюджете Республики Армения на  2020 год”.
9 декабря депутаты во втором и первом чтении обсудили ряд законопроектов. В первом чтении были обсуждены проект Закона “О снижении и предотвращении вреда здоровью вследствие использования табачных изделий и их заменителей” и пакет смежных законопроектов и пакет проектов Закона о внедрении ранней пенсионной системы для судей Конституционного суда.
10 декабря депутаты Национального собрания Армении приняли в первом чтении проект Закона “Об уменьшении и предотвращении вреда здоровью вследствие использования табачных изделий и их заменителей” и пакет смежных законопроектов. В первом чтении был принят и пакет проектов Законов  О внесении дополнения в Конституционный закон “О Конституционном суде”, предложенный правительством РА и смежных законов. Было принято решение обсуждение этого пакета провести по специальной процедуре.