ԱԶԲ-ն հաստատել է Հայաստանի համար երկրի գործընկերության նոր 5-ամյա ռազմավարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) հաստատել է Հայաստանի համար երկրի գործընկերության նոր 5-ամյա ռազմավարությունը, որը միտված է տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի մեծացմանը և բոլոր հայերի համար տնտեսական աճից օգտվելու ապահովմանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակից:
2018 թվականին Հայաստանը դարձել է միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկիր, սակայն երկիրը կանգնած է զարգացման մի շարք մարտահրավերների առաջ, ներառյալ՝ տնտեսության խիստ կախվածությունը ապրանքներից, տևական աղքատությունը, կանանց 50%-ից ցածր մասնակցությունն աշխատուժին:
Հայաստանի համար 2019–2023 թվականների երկրի գործընկերության նոր ռազմավարության շրջանակում ԱԶԲ-ն կկարևորի ներդրումներն առաջնահերթ ենթակառուցվածքներում, կարևորագույն հանրային ծառայությունների բարելավումը և ավելի մեծ տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման խրախուսումը: Ինստիտուցիոնալ կարողության հզորացումը և կառավարման բարեփոխումներին աջակցությունը լինելու են համընդգրկուն առաջնահերթություն: ԱԶԲ-ի ռազմավարությունն ամբողջությամբ համապատասխանեցված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության՝ ներառական, արտահանման կողմնորոշում ունեցող տնտեսության զարգացմանը և որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու նորարարության առաջատար կենտրոն՝ երկրի կայացմանը միտված երկարաժամկետ պլանին:
«Վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է լուրջ առաջընթաց իր տնտեսության վերաբալանսավորման հարցում՝ ուղղված առավել դիմակայուն և էկոլոգիապես կայուն աճին» ,- ասաց ԱԶԲ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն՝ պարոն Պաոլո Սպանտիգատին: «Այսօր, երբ հայերն իրենց հայացքն ուղղել են դեպի ավելի պայծառ ապագա, մեր գործընկերությունը կաջակցի կառավարության՝ ֆիսկալ պատասխանատվության հենքով առավել դիմակայուն տնտեսության կայացմանն ուղղված ջանքերին: Տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու և մարդկային կապիտալում ներդրումներ կատարելու միջոցով սույն ռազմավարությունը կօգնի ապահովել որպեսզի բոլոր քաղաքացիները քաղեն շարունակական աճի պտուղները»:
Նոր ռազմավարության համաձայն՝ ԱԶԲ-ն կապահովի ճանապարհային ցանցի ներդրումների կայունությունը և կարագացնի ընթացիկ տրանսպորտային ծրագրերի, այդ թվում՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք ներդրումային ծրագրի իրականացումը:  Էներգետիկայի ոլորտում ԱԶԲ-ն կաջակցի ենթակառուցվածքների բարելավմանը և կխրախուսի արևային և քամու էներգիայի ավելի լայն օգտագործմանը: Դա կօգնի դիվերսիֆիկացնել Հայաստանի էներգետիկ կառուցվածքը և նվազեցնել երկրի կախվածությունը ներմուծվող գազից:
«Հաշվի առնելով կայուն տնտեսական աճի հարցում մասնավոր հատվածի  կարևորությունը՝ ԱԶԲ-ն կխթանի մասնավոր ձեռնարկությունների մասնակցությունը ենթակառուցվածքային և սոցիալական ոլորտի ծրագրերին»,- ասաց Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի հարցերով ԱԶԲ-ի գլխավոր տնտեսագետ՝ պրն․ Ռաջեշ Վասուդևան: «Մենք ներդրում կկատարենք նաև երկրի ֆինանսական ոլորտում՝ աշխատատեղերի հիմնական աղբյուր և կառավարության համար գերակա առաջնահերթություն հանդիսացող փոքր և միջին բիզնեսների աճին օժանդակելու նպատակով»: ԱԶԲ-ն ներդրումներ կկատարի նաև դպրոցներում՝ կրթության հասանելիության ընդլայնման և ուսուցման ավելի լավ արդյունքների ապահովման գործընթացում՝ հայաստանցիների երկարաժամկետ զբաղվածունակությունը բարելավելու նպատակով:
Տարածաշրջանային համագործակցությունը և ինտեգրումը խթանելու նպատակով ԱԶԲ-ն կտրամադրի ֆինանսական միջոցներ և գիտելիքներ՝ աջակցելու տնտեսական միջանցքների զարգացմանը և սահմանային ենթակառուցվածքների բարելավմանը: Կստեղծվի Արևմտյան Կովկասի նոր տնտեսական միջանցք, ինչի նպատակն է օգնել Հայաստանին լավագույնս օգտվել իր ռազմավարական դիրքից՝ որպես նախընտրելի կապակցող օղակ Եվրասիական տնտեսական միության (որի անդամ է այն հանդիսանում) և արևմուտքից՝ Եվրոպական Միության միջև:
Այս պլանով շեշտադրվում է գենդերի ինտեգրումը Հայաստանում ԱԶԲ-ի գործառնություններում, ներառյալ՝ հատուկ կրթակարգերը և առողջապահական ծառայությունները, որոնք նախագծված են կանանց և աղջիկների համար հասանելիությունն առավելագույնի հասցնելու նպատակով: Այն կաջակցի աշխատուժում կանանց ցածր մասնակցության հանգամանքը հետշրջելուն և աղջիկների համար դպրոցից աշխատանք անցումը բարելավելուն ուղղված կառավարության ջանքերին:
ԱԶԲ-ի պլանում ուրվագծվում է կայուն աջակցություն կառավարության ներդրումներին տեխնոլոգիայում, այդ թվում՝ օգնելով ներմուծել արհեստական բանականություն քաղաքային հատվածում: Բացի այդ, այն կաջակցի երկրի արագ զարգացող թվային տեխնոլոգիաների ներդրմանը և նորարարական էկոհամակարգերին՝ կառավարության, ուսումնական շրջանակների և արդյունաբերության միջև գործընկերություններ հաստատելու միջոցով: Հաշվի առնելով սփյուռքում՝ ըստ հաշվարկների 8 միլիոն հայ ունենալու հանգամանքը, կառավարությունը բարգավաճող ներքին տեխնոլոգիական ինդուստրիան դիտարկում է նաև որպես կապ հաստատելու միջոց արտասահմանում գտնվող իր քաղաքացիների հետ և որպես գրավիչ ճյուղ տուն վերադառնալու և աշխատելու համար:
ԱԶԲ-ն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ աշխատել է սկսած 2005 թվականից, և հանձնառել 1.46 միլիարդ դոլարի չափով 31 վարկ, ներառյալ՝ 11 վարկ մասնավոր հատվածի համար: ԱԶԲ-ն հանձնառել է նաև  14.9 միլիոն դոլարի չափով տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհներ: 2019 թ. հունիսի 30-ի դրությամբ ԱԶԲ-ի ակտիվ պորտֆելը կազմված է եղել 13 հանրային և մասնավոր հատվածների համար նախատեսված վարկերից, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է 809.8 միլիոն դոլար:
ԱԶԲ-ն հանձնառու է իրականություն դարձնել բարգավաճ, ներառական, դիմակայուն և կայուն Ասիա և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը՝ միաժամանակ չդադարեցնելով ծայրահեղ աղքատության վերացմանն ուղղված սեփական ջանքերը: 2018 թ. այն ստանձնել է  21.6  միլիարդ դոլարի չափով վարկերի և դրամաշնորհների հանձնառություններ: Հիմնադրվելով 1966 թվականին՝ այն ունի 68 անդամ երկրներ, որոնցից 49-ը՝ այդ տարածաշրջանից:

АБР утвердил новую пятилетнюю стратегию партнерства страны для Армении
Азиатский банк развития (АБР) утвердил новую 5-летнюю стратегию партнерства страны для Армении, направленную на повышение экономической диверсификации и обеспечение доступа всех армян к экономическому росту. Об этом «Арменпресс» сообщили в Армянском офисе АБР.
“В 2018 году Армения стала страной с высоким уровнем дохода, однако страна стоит перед рядом вызовов развития, включая жесткую зависимость экономики от товаров, долгосрочную бедность, низкий уровень участия женщин в рабочей силе.
В рамках новой стратегии партнерства для Армении на 2019 - 2023 годы АБР выделит инвестиции для приоритетных инфраструктур, для улучшения важнейших общественных услуг и поощрения большего регионального сотрудничества и интеграции. Стратегия АБР полностью приведена в соответствие с долгосрочным планом правительства Республики Армения, направленным на развитие инклюзивной, экспортно-ориентированной экономики и становления страны в качестве ведущего центра информационных технологий и инноваций.
В последние годы Армения зафиксировала серьезный прогресс в вопросе перезапуска своей экономики, направленный на более устойчивый и экологически стабильный рост”, - сказал директор Армянского представительства АБР Паоло Спантигати. “Сегодня, когда армяне устремили свой взор к более светлому будущему, наше партнерство будет содействовать усилиям правительства, направленным на становление более устойчивой экономики на основе фискальной ответственности. Посредством диверсификации экономики и инвестирования в человеческий капитал данная стратегия поможет обеспечить, чтобы все граждане пользовались плодами непрерывного роста”.
Согласно новой стратегии, АБР обеспечит стабильность инвестиций в дорожную сеть и ускорит реализацию текущих транспортных программ, в том числе инвестиционной программы дорожного коридора Север – Юг. В сфере энергетики АБР будет содействовать улучшению инфраструктуры и поощрять более широкое использование солнечной энергии и энергии ветра. Это поможет диверсифицировать энергетическую структуру Армении и снизить зависимость страны от импорта газа.
“Учитывая важность частного сектора в вопросе стабильного экономического роста, АБР будет стимулировать участие частных предприятий в программах инфраструктуры и социальной сферы”, - сказал главный экономист АБР по вопросам Центральной и Западной Азии г-н Раджеш Васудева. Мы также инвестируем и в финансовую сферу страны с целью содействия росту малого и среднего бизнеса, являющегося основным источником рабочих мест и приоритетом работы правительства”. АБР также для расширения доступности образования и обеспечения лучших результатов обучения с целью улучшения долгосрочной занятости граждан Армении будет инвестировать и в школы.
С целью стимулирования регионального сотрудничества и интеграции АБР предоставит финансовые средства и знания для содействия развитию экономических коридоров и улучшению пограничных инфраструктур. Будет создан новый экономический коридор на Западном Кавказе, цель которого - помочь Армении наилучшим образом воспользоваться своим стратегическим положением в качестве предпочтительного связующего звена между Евразийским экономическим союзом (членом которого он является) и Западом - Европейским Союзом.
В этом плане акцент ставится на интеграцию гендера в деятельности АБР в Армении, включая специальные образовательные системы и медицинские услуги, предназначенные для максимизации доступности для женщин и девочек. АБР будет поддерживать усилия правительства по устранению низкого участия женщин в рабочей силе и улучшению перехода девушек из школы на работу.
В стратегии АБР намечается стабильная поддержка правительственным инвестициям в технологии, в том числе, и во внедрении искусственного интеллекта в городском секторе. Кроме того, он будет содействовать внедрению быстро развивающихся цифровых технологий в стране и инновационным экосистемам посредством установления партнерских отношений между правительством, учебными кругами и промышленностью. Учитывая факт наличия диаспоры 8 миллионов армян, правительство рассматривает процветающую внутреннюю технологическую индустрию также как средство установления связи со своими гражданами, находящимися за рубежом, и как привлекательную отрасль для их возвращения и их работы.
АБР работал с правительством Республики Армения начиная с 2005 года и выделил 31 кредит в размере 1.46 млрд долларов, включая 11 кредитов для частного сектора. АБР также выделил гранты технической поддержки в размере 14,9 млн долларов. По состоянию на 30 июня 2019 года активный портфель АБР составлял 13 кредитов для общественного и частного секторов, общая сумма которых составляет 809,8 млн долларов.
АБР стремится превратить процветающий, инклюзивный, стойкий и стабильный Азиатско-Тихоокеанский регион в реальность, не прекращая и собственных усилий по искоренению крайней нищеты. В 2018 году он взял на себя обязательства по кредитам и грантам в размере 21,6 млрд долларов. Банк, основан в 1966 году, он имеет 68 стран-членов, 49 из которых - из этого региона.